Με 3-0 επικράτησε της Λετονίας η Κροατία για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2012

00:10 4/9/2010 - Πηγή: Sport.gr

Εύκολο βράδυ πέρασε στη Ρίγα η Κροατία, που επικράτησε με 3-0 της Λετονίας για την αγωνιστική του 6ου προκριματικού ομίλου του EURO 2012, στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική μας.

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά κυνήγησε το γκολ. Η πίεσή της απέδωσε καρπούς λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, με τον Πέτριτς

να γράφει το 1-0, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Βάνις, που αντί να απομακρύνει έστειλε την μπάλα πάνω στον κροάτη επιθετικό.

Το γκολ έλυσε τα πόδια των φιλοξενουμένων, που στην επανάληψη συνέχισαν να σφυροκοπούν την εστία του Βάνινς και στο 51` ο Ολιτς με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα λεπτά που ακολούθησαν, ενώ ο Σρνα στο 82ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 με ένα ωραίο μακρινό σουτ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90`, με την Κροατία να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στην προκριματική φάση. Να σημειωθεί ότι βασικός και αναντικατάστατ