Με 2-1 επικράτησε της ΑΕΠ η Ανόρθωση και σκαρφάλωσε στην 4η θέση

Με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, η Ανόρθωση επικράτησε με 2-1 της ΑΕ Πάφου στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και σκαρφάλωσε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η κυρία πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 21` ο Λαμπάν με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στην επόμενη φάση ο Φοδέρινχαμ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων.Ο Λαβόρδε θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ για την Ανόρθωση
από το 12` αλλά το δοκάρι του χάλασε τα σχέδια.Η ομάδα της Πάφου ανέβασε ταχύτητα στην επανάληψη και προσπάθησε να πετύχει την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 73` όταν ο Βασκοντσέλος εκμεταλλεύθηκε την σέντρα του Δημοσθένους και νίκησε τον Κόζατσικ, με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει το τρίποντο στο σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής: