Με 104-67 επικράτησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ της Ολίμπια για την 3η αγωνιστική της φάσης του Top 16 της Euroleague

23:01 3/2/2011 - Πηγή: Sport.gr
Μετά την Ρόμα, την πλήρωσε και η Ολίμπια! Δίνοντας συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις στην Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ισοπέδωσε την Ολίμπια, επικρατώντας 104-67, για την αγωνιστική της φάσης του Top 16 της Euroleague. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ... σκόρπισαν στους πέντε ανέμους τους σλοβένους και πέτυχαν την δεύτερη νίκη
τους στον 6ο όμιλο, τη στιγμή που οι αντίστοιχοι του Γιούρι Ζντοβτς, γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Ελιάχου και Πάργκο, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης που αγωνίστηκε για κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο σημείωσε 10 πόντους. Ισοπεδωτική ήταν από το πρώτο κιόλας λεπτό η Μακάμπι, αποκτώντας τον απόλυτο ρυθμό της αναμέτρησης και φτάνοντας με το καλημέρα στο 13-5 δια χειρός Ελιάχου και Εϊντσον. Η εντυπωσιακή ευστοχία στις προσπάθειες κάτω από την ρακέτα, αλλά και η παράλληλη αστοχία των σλοβένων, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 28-10, δείχνοντας πως η Μακάμπι θα μετέτρεπε σε περίπατο το παιχνίδι.Οι δέκα μόλις πόντοι του δεκαλέ