Με 1-0 επικράτησε της Αλκής ο Ερμής Αραδίππου

Με 1-0 επικράτησε της Αλκής στο Αντώνης Παπαδόπουλος ο Ερμής Αραδίππου στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κύπρου. Αρκετά νεύρα και λίγες φάσεις είναι ο απολογισμός του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε κόντρες και όχι σε ουσιαστικό παιχνίδι.Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε με την Αλκή να ξεκινάει καλύτερα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 στο 60`, όταν το σουτ του Αλ Σαϊφί σταμάτησε στο δοκάρι.
Στο 71ο λεπτό ο Δημήτρης Ιωάννου αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τον Ρονκάτο και ο παίκτης τον δικαίωσε απόλυτα.Στο 73` ο Ρονκάτο δημιούργησε πολύ ωραία ευκαιρία αλλά ο Ζοεάνο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος με μακρινό σουτ έγραψε το 1-0. Η Αλκή δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης στη συνέχεια ενώ στο 76` έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Καϊάφα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής: