Ματσάρα στο Αμστερνταμ, όπου η Ολλανδία επιβλήθηκε με 5-3 της Ουγγαρίας, γκολ ο Πάντελιτς για Σερβία

Σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, η Ολλανδία επικράτησε με 5-3 της Ουγγαρίας στο Αμστερνταμ και παραμένει στην 1η θέση του 5ου ομίλου. Το γκολ του Μάρκο Πάντελιτς δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Σερβία την νίκη, 1-1 με την Εσθονία. 3ος όμιλος
Εσθονία - Σερβία:
1-1 (84` Βασίλεφ - 38` Πάντελιτς)
Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στην προκριματική φάση του Euro, ο Πάντελιτς σκόραρε για την Σερβία, αλλά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του την νίκη, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Εσθονία.Ο άσος του Ολυμπιακού, που είχε σκοράρει και στο παιχνίδι του Σαββάτου (26/03) κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία, έβαλε τους σέρβους μπροστά στο σκορ στο 38ο λεπτό με πλασέ. Οι γηπεδούχοι όμως κυνήγησαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 84` με τον Βασίλεφ.Με την ισοπαλία αυτή η Σερβία παρέμεινε στην 2η θέση, όπου συγκατοικεί με την Σλοβενία, ενώ η Εσθονία έχει ένα βαθμό λιγότερο.5ος όμιλος
Ολλανδία - Ουγγαρία: 5-3 (13` Φαν Πέρσι, 61` Σνάιντερ, 73` Φαν Νίστελροϊ, 78`, 81` Κάουτ - 46` Ρούντολφ, 50`, 75` Γκέρα)
Ματς για γερά νεύρα ήταν αυτό ανάμεσα στην Ολλανδία με την Ουγγαρία, με τους οράνιε να είναι τελικά οι νικητές με το εντυπωσιακό 5-3. Η ομάδα του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ομίλου με 18 βαθμούς και τίποτα δεν μοιάζει ικανό να της στερήσει το απευθείας εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Φαν Πέρσι, αλλά η Ουγγαρία πέρασε μπροστά στο σκορ με δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο μέρος, του Ρούντολφ στο 46` και του Γκέρα στο 50`.Οι ολλανδοί δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και έκαναν το 3-2 χάρη στα γκολ του Σνάιντερ (61`) και Φαν Νίστελροϊ (73`), αλλά ο Γκέρα στο 75` έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια.Ο Κάουτ ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά για τους οράνιε και το έκανε με επιτυχία. Στο 78` έγραψε το 4-3 και τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 5-3, βάζοντας την προσωπική του σφραγίδα στην νίκη της Ολλανδίας.