Μαραθώνια κολύμβηση: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός και στη θάλασσα

Μετά την πισίνα, ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής και στη θάλασσα. Οι "ερυθρόλευκοι" κατέκτησαν την πρώτη θέση τόσο στη γενική βαθμολογία, όσο και στις βαθμολογίες ανδρών και γυναικών μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης, που διεξήχθη στη Χαλκίδα.

Στην κούρσα των 10 χλμ. με την οποία ολοκληρώθηκε η διοργάνωση, την πρωτιά πήρε ο Αντώνης Φωκαΐδης (ΠΑΟΚ) στους άνδρες με 2:00.37, με δεύτερο τον Μάριο Καλαφάτη (Ολυμπιακός), ο οποίος τερμάτισε σε 2:00.49.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Κέλλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ) με 2:01.08, ενώ στους έφηβους την πρωτιά πήρε ο Θανάσης Χρόνης (Ολυμπιακός) με 2:00.57.

Λόγω των υπόγειων ρευμάτων οι αθλητές δυσκολεύτηκαν κι έτσι δεν μπόρεσαν να πιάσουν όρια για το Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.