Λύτρωσε την ΑΕΚ ο Τσεβάς, 1-0 τον Ηλυσιακό

Με γκολ του Βασίλη Τσεβά στο 81' η ΑΕΚ κέρδισε 1-0 τον Ηλυσιακό και συνέχισε το νικηφόρο της σερί στον 6ο όμιλο της Footbal leagueΑΕΚ τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Ηλυσιακό, που είχε μεγάλη ευκαιρία στο 46' με δοκάρι του Κάμπα, αλλά με τη χρυσή αλλαγή του Δέλλα, τον Τσεβά, κέρδισε 1-0 και διεύρυνε
το σερί της παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η εμφάνιση της Ενωσης δεν ήταν καλή, αλλά τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των τυπικά γηπεδούχων στο 81' και να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Καταλυτική η παρουσία του Γροντή, που μπήκε στην επανάληψη και άλλαξε την εικόνα της Ενωσης.Ενα από τα χειρότερά της ημίχρονα πραγματοποίησε στο α' μέρος η ΑΕΚ, που δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να βρει το γρήγορο γκολ. Οι παίκτες του Δέλλα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη τη διάρκεια του 45λεπτου, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα του Ηλυσιακού.Στις λιγοστές φορές, που κατάφεραν να βρεθούν σε θέση βολής, κυρίως από στημένες φάσεις, ήταν άστοχοι. Τόσο ο Τσιρίλο, όσο και ο Σταθάκης σε δύο περιπτώσεις με κεφαλιά σημάδεψαν εκτός εστίας και οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική άνεση το μηδέν στην εστία του Νικολάου.Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα καταγράφθηκε για τον Ηλυσιακό, αλλά ο Κάμπας στο 46' στάθηκε άτυχος και σημάδεψε το δοκάρι του Βούρα. Ο Δέλλας προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα ρίχνοντας στη μάχη τον Γροντή, ο οποίος πράγματι βοήθησε πολύ και βελτίωσε την απόδοση της ομάδας του.Ο Γροντής στο 67' έχασε καλή ευκαιρία (απόκρουσε ο Νικολάου), αλλά από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση του γκολ. Εκτέλεσε το κόρνερ στο 81' και ο Τσεβάς, που μόλις είχε περάσει αλλαγή, με εντυπωσιακό άλμα και ωραία κεφαλιά νίκησε τον Νικολάου λυτρώνοντας την ΑΕΚ. Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Νικολάου, Μητσόπουλος, Ιωαννίδης, Σίσκος, Καραπιπέρης, Αμανατίδης, Φλέγκας, Στρατάκης, Τζώρτζης, Κολοβός (Φίπε 58'), ΚαμπάςΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Αργυρίου (Τσεβάς 80'), Πεταυράκης, Κορδέρο, Τσιρίλο, Σταθάκης, Γεωργέας, Ντακόλ, Πόποβιτς (Γροντής 53'), Πλατέλλας, Ανάκογλου