"Λύγισε" η Εθνική εφήβων

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα πόλο των εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Στουτγκάρδης.

Το συγκρότημα του Περικλή Δαμάσκου ηττήθηκε στον τελικό από την Ιταλία με 13-12 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 7-7, παράταση 8-8) και έχασε την ευκαιρία να χαρίσει στην Ελλάδα τον τίτλο, για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης. Η χώρα μας στο παρελθόν είχε κατακτήσει ακόμη ένα ασημένιο μετάλλιο, το 2001, καθώς και ένα χάλκινο το 1997, όταν η διοργάνωση λεγόταν Ευρωπαϊκό νέων.

Η ελληνική

ομάδα ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα είχε προβάδισμα με 7-5, όμως οι Ιταλοί σημείωσαν δύο γκολ σε διάστημα 37 δευτερολέπτων και ισοφάρισαν. Στην παράταση και πάλι η Εθνική πήρε προβάδισμα με τον Δερβίση στο τέλος του πρώτου τρίλεπτου, αλλά ισοφαρίστηκε στα 35 δευτερόλεπτα  και ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί χρειάστηκαν συνολικά 14 εκτελέσεις και μοιραίος παίκτης για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα