Λούκας, Σάλκε και... Λεβαδειακός

Καλησπέρα και καλή ποδοσφαιρική χρονιά να έχουμε. Έντεκα γκολ σε τρεις αγώνες πάντως είναι ότι καλύτερο και ελπίζω να συμφωνείτε. Τα τρία από αυτά μπήκαν στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει την Ξάνθη με 3-0. Λίγες ώρες νωρίτερα η Σάλκε έτρωγε τέσσερα από την Βόλφσμπουργκ ενώ τραυματίστηκε και ο Χούντελααρ. Δε θέλω να ασχοληθώ με τα τέσσερα γκολ
που έφαγε η Σάλκε από την Βόλφσμπουργκ. Δύσκολο να το πετύχω πάντως γιατί είναι πολύ σημαντικό μια άμυνα όπως της Σάλκε να τρώει σε δυο αγωνιστικές επτά γκολ και όχι από ομάδες όπως είναι η Μπάγερν και η Ντόρτμουντ.Σκέφτεσαι λοιπόν το «ένα γκολ θα το φάει από τον ΠΑΟΚ». Η ουσία είναι πως στον ΠΑΟΚ όπως προσπάθησαν να μην ασχοληθούν με την εξάρα απέναντι στην Νις, έτσι και τώρα δεν πρέπει να παρασυρθούν από το ότι η Σάλκε έφαγε τέσσερα από την παρέα του Βιερίνια…Όπως δεν πρέπει να παρασυρθούν και από το ότι ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 την Ξάνθη. Άλλο επίπεδο το CL και άλλο η Σούπερ Λίγκα. Με αυτό φυσικά δε θέλω να απαξιώσω τη χθεσινή εμφάνιση του Δικεφάλου και το αναλύω παρακάτω.Ο ΠΑΟΚ χθες αντιμετώπισε μια ομάδα που είχε επίσης τέσσερα επίσημα ματς στα πόδια της. Μια ομάδα που το πάλεψε απέναντι στην Σταντάρ Λιέγης και δεν είναι από τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή. Απέναντι της λοιπόν είχαμε έναν ΠΑΟΚ που μετά από ένα μέτριο δεκάλεπτο, απέκτησε μια ουσιώδη κατοχή κάνοντας ευκαιρίες μπροστά στην περιοχή του Κυριακίδη.Το πιο σημαντικό είναι πως σε κανένα σημείο του αγώνα αν εξαιρέσουμε τη φάση του πρώτου λεπτού δεν απειλήθηκε από τους Ξανθιώτες. Ένα σουτ, μια τελική δεν είχαν και αυτό είναι σημαντικό και για την ψυχολογία του Λόπεθ που μαζί με τον Βιτόρ ήταν πολύ καλοί και θα είναι και στο ματς με το Αγρίνιο εκεί αφού ο Κατσουράνης εκτίει τιμωρία δυο αγωνιστικών…Ο Λούκας έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Προσέξτε, δεν υποστηρίζω ότι έκανε το τέλειο ματς, έχει περιθώρια βελτίωσης αλλά είδαμε πως σε μια μέρα έστω και πάνω του μετρίου μπορεί να βοηθήσει την ομάδα.Σημαντικό για μένα ότι ο Στοχ έβγαλε σε καλό ρυθμό ένα 70λεπτο. Είχε δυο καλά σουτ έξω από την περιοχή και δείχνει πως σε λίγες εβδομάδες θα είναι σε θέση να βοηθήσει αφάνταστα την ομάδα.Συνεχίζω με τον Αθανασιάδη. Ένα ξέρω: σκόραρε με το καλημέρα στο πρωτάθλημα. Αυτό πρέπει να κάνει ένας σέντερ φορ. Και ο Κλάους το κάνει καλά…Όχι δεν το ξέχασα το πέναλτι. Εκτός από τους δημοσιογράφους του Ολυμπιακού (όχι όλους) νομίζω ότι δεν είναι πολλοί εκείνοι που θεωρούν ότι δε δινόταν αυτό το πέναλτι. Αλλά ξέρετε κάτι; Με τους συγκεκριμένους και όσους συντάσσονται με τα σημερινά αστεία πρωτοσέλιδα θα τους δώσω μια υπόσχεση: θα ασχοληθώ μαζί σας μόνο όταν τελειώσει το Λεβαδειακός-Ολυμπιακός. Ακόμη παίζουν τα παιδιά….Πλέον το μυαλό στην Γερμανία. «Διπλο στη Γερμανία ΠΑΟΚ ολέ ολέ» φώναξε ο κόσμος. Αν το πιστέψει  η ομάδα δεν ξέρω αν αρκεί να το πετύχει. Ξέρω όμως ότι ο ΠΑΟΚ του Στέφενς θα πουλήσει ακριβά το τομάρι του και αυτό είναι το πιο  σημαντικό…