Λευκή ισοπαλία για Πανθρακικό και Αρη

Μια εβδομάδα πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων για το πρωτάθλημα της Super League, Πανθρακικός και Αρης έμειναν στο ισόπαλο 0-0, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (11/8) στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κομοτηνής.Οι προπονητές των ομάδων προσπάθησαν να εφαρμόσουν σχήματα και να δοκιμάσουν πρόσωπα που θα χρησιμοποιήσουν στην πρεμιέρα της νέας Super League.
Η αναμέτρηση που στην μεγαλύτερη διάρκεια της δεν προσέφερε πολλές συγκινήσεις, καθώς η ζέστη δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα έχοντας ως όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Μπουζάνη. Μετά το 15λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και στο 21' ο Ουντότζι από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κουτσόπουλου. Ο Πανθρακικός απάντησε στο 33', όταν ο Κάσες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ιγκορ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.Στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα 20 λεπτά ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα καλός και ο Πανθρακικός έχασε στο 58' σπουδαία ευκαιρία, με τον Παπαγεωργίου να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά και τον Κάσες να πιάνει την κεφαλιά που βρήκε το δοκάρι και βγήκε άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Αρης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τάτος που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα στα δοκάρι. Η τελευταία καλή φάση δημιουργήθηκε στο 65', με τον Εμπόου να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.Οι πολλές αλλαγές που πραγματοποίησαν οι προπονητές έριξαν τον ρυθμό καθώς ο αγώνας διεκόπη αρκετές φορές. Λίγο πριν το 70', ο Μίκουλιτς αποχώρησε από τον αγώνα αισθανόμενος ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Ιγκορ, Κάσες, Μπαικαρά, Τζάνης, Εμπόου. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σέρεμετ, Σκλιοπίδης, Πόποβιτς, Μακρυδημήτρης, Τριανταφύλλου, Ζοσέ (δοκιμή), Ζεκίνια, Χασομέρης.Αρης: Μπουζάνης, Κυργιάς, Πουλίδο, Τριανταφυλλάκος, Τάτος, Ουντότζι, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Ιμπε , Μανιάς, Ηρακλής. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Καραδαής, Οικονομόπουλος, Σουνάς, Αγγελούδης, Τσουκάνης, Καλούδης, Σταυρόπουλος, Ελσνερ.