Κυπελλούχος Κύπρου ο Απόλλων Λεμεσού!

Το 7ο Κύπελλο στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Απόλλων, που νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο Τσίρειο, στη "μάχη" των δύο ομάδων από τη Λεμεσό. Θέση στο Europa League της ερχόμενης σεζόν εξασφάλισε ο Απόλλων.Ο τελικός τα είχε όλα. Χαμένο πέναλτι, δοκάρι, με τον Απόλλωνα να "καθαρίζει" το παιχνίδι στην παράταση. Στο 4ο λεπτό του έξτρα ημιώρου ο Καρντόσο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα άνοιξε το σκορ, ενώ την κούπα "σφράγισε" ο Σούρντου με πέναλτι στο 119'.  Ακολούθησε
10λεπτη διακοπή, καθώς οπαδοί του Απόλλωνα εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο!Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΛ στη συνέχεια ήταν απλώς να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Βοού στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.Η ΑΕΛ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί και να "αγγίξει" ουσιαστικά το Κύπελλο στο 85', όταν ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, Βάλε, νίκησε τον Βοού από τη "βούλα" του πέναλτι.Στο 90' ήταν σειρά του Απόλλωνα να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ, αλλά στο σουτ του Παππουλή η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής του αγώνα ήταν ο σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα, ο οποίος εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή του αγώνα καθώς οι αποφάσεις του σηκώνουν πολλή συζήτηση.ΑΕΛ: Ντεγκρά, Αϊρόσα (17' Μαϊκόν), Καρλίτος (98' Κωνσταντίνου), Ουόν, Τζούνιορ, Ντεντέ, Σακέτι, Μπεμπέ, Μοντέιρο, Ορλάντο Σα (91' Πάουλο Σέρτζιο), Βοού.Απόλλων: Βάλε, Αντόνιο Λόπες, Βασιλείου, Μερκής, Χαραλάμπους, Χαμντανί, Κυριάκου (85' Άλεξ Κωνσταντίνου), Θεοδωρίδης (73' Παουλίνιο, 91' Καρντόσο), Ρομπέρτο Γκαρσία, Σούρντου, Παπουλής.