Κυπελλούχος Ιταλίας η Νάπολι

Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι ξεκίνησε καλύτερα τον τελικό, έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Νάπολι δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε ένα γκολ.Μετά το πρώτο 20λεπτο, η Γιουβέντους ισορρόπησε την αναμέτρηση, προσπάθησε με την σειρά της να δημιουργήσει προβλήματα στον Ντε Σάνκτις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ετσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.Οι παρτενοπέι ξεκίνησαν δυνατά και το δεύτερο μέρος, με τις προσπάθειες τους να αποφέρουν καρπούς
στο 62'. Ο Λαβέτσι ανατράπηκε στην περιοχή από τον Στοράρι, με τον διαιτητή του τελικού, Μπρίγκι, να υποδεικνύει πέναλτι υπέρ της Νάπολι.Ενα λεπτό αργότερα, ο Καβάνι ευστόχησε στην εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των ναπολιτάνων. Στην συνέχεια, οι αλλαγές του Κόντε έδωσαν μία ώθηση στους μπιανκονέρι, οι οποίοι αύξησαν την πίεση τους.Η Μεγάλη Κυρία δεν μπορούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με την Νάπολι να... κλειδώνει τελικά την νίκη στο 83'. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Πάντεφ έβγαλε τετ α τετ τον Χάμσικ, ο οποίος πλάσαρε τον Στοράρι και έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.Η Γιουβέντους τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κουαλιαρέλα, για αντιαθλητικό χτύπημα στον Αρόνικα.