Κύπελλο Ελλάδας: Εγινε της έκπληξης

Τέσσερις εκπλήξεις σε ισάριθμες αναμετρήσεις έλαβαν χώρα στο Κύπελλο Ελλάδας, αφού οι ομάδες της Football league ανάγκασαν σε ήττες και μία ισοπαλία τις ομάδες της Super League. Το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και τα σημερινά παιχνίδια το απέδειξαν για μία ακόμα φορά περίτρανα. Οι τρεις από τις τέσσερις ομάδες της Super League
 ηττήθηκαν, ενώ μία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0, γεγονός που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στις ομάδες της μικρότερης κατηγορίας.Ο Ηρακλής Ψαχνών ανάγκασε σε ήττα 3-1 τη Βέροια, ο Αστέρας Μαγούλας νίκησε 2-1 τον Λεβαδειακό, η Νίκη Βόλου επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-1) του Πανθρακικού, ενώ ο Αιγινιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα.Οι επαναληπτικοί αγώνες θα διεξαχθούν στις 30 και 31 Οκτωβρίου.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 2-1Η Νίκη Βόλου με ανατροπή επικράτησε 2-1 του Πανθρακικού στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.Ο Πανθρακικός κατάφερε να αιφνιδιάσει νωρίς τη Νίκη Βόλου, καθώς προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ρομέου εκτός περιοχής, με τον Αποστολίδη να μην καταφέρνει να συγκρατήσει την μπάλα που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι... 0-1.Ωστόσο, μετά το γκολ οι Θρακιώτες έριξαν την απόδοσή τους, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση που ήρθε λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 40', ο Γέσιτς έβγαλε τη σέντρα με τον Χόβε να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να ισοφαρίσει σε 1-1.Ο Πανθρακικός άγγιξε το 1-2 στο 45', όταν ο Πόποβιτς εκτέλεσε το φάουλ από καλή θέση, με τον Αποστολίδη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ κρατώντας το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Οι Βολιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με την έναρξη του β' μέρους και συγκεκριμένα στο 51', όταν ο Σοϊλέδης έκανε τη σέντρα, ο Τζιώρας την έστρωσε στον Χοβέ και ο Ισπανός με πλασέ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του κάνοντας το 2-1 για τη Νίκη.Οι Θρακιώτες έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 85', όταν ο Μπακάλης έσωσε πάνω στην γραμμή το σουτ του Τζάνη, μετά από τακουνάκι του Ζος, αλλά και στο 90' όταν κεφαλιά του Κάσες από το ημικύκλιο της περιοχής έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη.ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ:  Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Γιώτας, Μπακάλης, Ακασού (62' Σεϊμάν), Γέσιτς (72' Μπιτσάκος), Μανουσάκης (46' Ανιέτε), Χοβέ, Τζιώρας.ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Τριανταφύλλου, Πόποβιτς, Zεκίνια, Χρήστου (57' Παπαγεωργίου), Ρομέου (77' Τζάνης), Κατσικόκερης (57' Κάσες), Ζος, Σκλιοπίδης.ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ–ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1 Την ήττα με 2-1 γνώρισε στην Μαγούλα από τον τοπικό Αστέρα ο Λεβαδειακός, που ξύπνησε... αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ και να έχει ελπίδες ανατροπής στη ρεβάνς.Μόλις στο 2ο λεπτό κατάφεραν να προηγηθούν οι γηπεδούχοι, όταν ο Κάστρο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Έβερετ με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Πζιρόβσκι για το 1-0.Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Μαγούλας να βρίσκει και πάλι δίχτυα. Ο Νικολακάκης ανέτρεψε τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πινέιρο κάνοντας το 2-0 στο 48'.Ένα λεπτό αργότερα, ο Σανγκουινέτι για τον Λεβαδειακό σημάδεψε σωστά με το κεφάλι, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ο Ιταλός καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.Τελικά, όμως, το γκολ ήρθε στο 67' για την ομάδα του Τάκη Λεμονή, με τον Ροζέριο Μάρτινς να δοκιμάζει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και να νικά τον Κασμερίδη, παρά την προσπάθεια του τελευταίου να διώξει την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή της εστίας του.Αστέρας Μαγούλας: Κασμερίδης, Κοτίτσας, Πολίτης, Έβερετ, Κάστρο, Γκόγκας (69' Δημητριάδης), Στρατομήτρος, Νόνης, Ντιέγκο, Καπουράνης (80' Ιατρού), Πινέιρο (78' Σαμαρόπουλος).Λεβαδειακός: Πζιρόβσκι, Νικολακάκης, Ιωαννίδης (46' Λυκογιάννης), Πετράτσι, Μάρτινς, Μπούστο (78' Μαχαίρας), Κονέ, Μανόλο, Σανγκουινέτι, Βασιλείου, Γιάντσης (46' Ορτέγα).Ηρακλής Ψαχνών-Βέροια 3-1Με τρία γκολ φιλοδώρησε τη Βέροια ο Ηρακλής Ψαχνών, που έχει πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των "16" του Κυπέλλου. Η ομάδα των Ψαχνών εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το ροτέισον, στο οποίο προχώρησε ο Κάανεν και πήρε μία σπουδαία νίκη.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λάμπρου ήταν ο Κρητικός, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα. Αρχικά άνοιξε το σκορ με εύστοχο πέναλτι στο 36', ενώ στο 53' με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων.Η Βέροια κατάφερε να μειώσει με γκολ του Μάνου στο 72', αλλά ο Ηρακλής είχε κι άλλο γκολ. Σκόρερ ήταν ο Κοιλιάρας, που στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Λάμπρου): Πουρής, Στουρνάρας, Τζανής, Παλαιολόγου, Μπακομήτρος, Τσιμόντζι, Κοιλιάρας, Γκμπακουιντί, Κρητικός, Επιτροπάκης, ΦοντακάροΒέροια (Τον Κάανεν): Λόπεζ, Μπαργκάν, Ορέστες, Όστοϊτς, Παυλίδης, Μάνος, Αποστολόπουλος, Ντε Κόστα, Οικονόμου, Σισοκό, ΣεγκούντοΠΑΣ Γιάννινα-Αιγινιακός 0-0Λευκή ισοπαλία απέσπασε στα Γιάννινα ο Αιγινιακός, που πήρε το πάνω χέρι για πρόκρισης στους "16" ενόψει της ρεβάνς.Ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε πολλές αλλαγές και η ομάδα του δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση επί του Αιγινιακού, που είχε τις απαντήσεις στην επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων.Οι παίκτες του Γιώργου Χατζάρα μάλιστα δημιούργησαν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσουν το εκτός έδρας γκολ, που θα τους έδινε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα.Αμυντικά μάλιστα ήταν εξαιρετικοί και άντεξαν στην πίεση, που άσκησαν οι γιαννιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τις περισσότερες ευκαιρίες τους στο πρώτο ημίχρονο και τον ΠΑΣ Γιάννινα να πιέζει στην επανάληψη.ΠΑΣ Γιάννινα (Σάββας Παντελίδης): Σωτηρίου, Στρούνα, Ρουμπουλάκου, Μπέριος, Σκόνδρας, Κεϊτά, Αυγενικού (58' Τσουκαλάς), Βίλα, Βινσέντο (46' Τσάβες), Κοροβέσης, Γιάκος (46' Ίλιτς)Αιγινιακός (Γιώργος Χατζάρας): Τόλιος, Κιβρακίδης, Σαμαράς, Δήμου, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο (65' Ζούρκος), Φερνάντες, Χατζής, Καρακατσάνης, Μιτροφ (46' Μιλόσκοβιτς), Σίκιμιτς