Κροατική επέλαση στην Τουρκία!

Το ντέρμπι των μπαράζ για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2012, μετέτρεψε σε... υγιεινό περίπατο η Κροατία, καθώς το συγκρότημα του Σλάβεν Μπίλιτς διέσυρε με 3-0 την Τουρκία εκτός έδρας και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στον επαναληπτικό της επόμενης Τρίτης. Η Τσεχία επικράτησε 1-0 του Μαυροβουνίου, ενώ ανοιχτούς λογαριασμούς αφήσανε η Βοσνία με την Πορτογαλία που αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0.

Τουρκία-Κροατία 0-3 ( 2' Ολιτς, 32' Μάντζουκιτς, 51' Τσορλούκα)
Μεγαλειώδη εμφάνιση από την Κροατία που νίκησε εύκολα τους Τούρκους στην Πόλη και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στα τελικά του Euro. Ο Ολιτς στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μπίλιτς, με τον Μάντζουκιτς στο 32' να διπλασιάζει τα τέρματα των Κροατών. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 51', ο Τσορλούκα έκανε το 0-3!