Κορυφή με τριάρα για την Λίβερπουλ

Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε η Λίβερπουλ, επικρατώντας με 3-1 της νεοφώτιστης Κρίσταλ Πάλας στο Anfield, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Νίκες για Νιούκαστλ, Φούλαμ, λευκή ισοπαλία ανάμεσα σε Χαλ και Αστον Βίλα.Η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα τρία γκολ. Στο 13', ο Σουάρεζ άνοιξε
το σκορ για τους reds, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στάριντζ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Ρότζερς.Στο 38', ο Τζέραρντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τους νεοφώτιστους να μειώνουν στο τελικό 1-3, με τέρμα του Γκέιλ στο 77'.Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Νιούκαστλ, που επικράτησε με 2-1 της νεοφώτιστης Κάρντιφ στην Ουαλία.Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, με δύο γκολ του Ρεμί σε διάστημα επτά λεπτών (31', 38').Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 58', με τον Οντεμβίνγκι, ωστόσο παρά τις προσπάθειες τους στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα.Με γκολ του Μπεντ στο 83', η Φούλαμ επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Στόουκ στο Κρέιβεν Κότατζ και κατέκτησε το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα, ενώ Χαλ και Αστον Βίλα έμειναν στο 0-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:Σάββατο (5/10)Μάντσεστερ Σ. - Εβερτον 3-1 (17' Νεγκρέδο, 45' Αγκουέρο, 69' αυτ. Χάουαρντ - 16' Λουκάκου)Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (13' Σουάρεζ, 17' Στάριντζ, 38' πέν. Τζέραρντ - 77' Γκέιλ)Κάρντιφ Σίτι - Νιούκαστλ 1-2 (58' Οντεμβίνγκι - 31', 38' Ρεμί)Φούλαμ - Στόουκ Σίτι 1-0 (83' Μπεντ)Χαλ Σίτι - Αστον Βίλα 0-019:30 Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γ.Κυριακή (6/10)15:30 Νόριτς Σίτι - Τσέλσι15:30 Σαουθάμπτον - Σουόνσι Σίτι18:00 Γουέστ Μπρομ - Αρσεναλ18:00 Τότεναμ - Γουέστ Χαμ