Κολέτ: Ευτυχώς, είχαμε καλό μομέντουμ

21:27 7/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Στην καλή ψυχολογία που έχει αποκτήσει η ομάδα του από τις νίκες στο Ευρωμπάσκετ στάθηκε ο προπονητής της Γαλλίας, Βινσέντ Κολέτ, ο οποίος παραδέχτηκε ότι φοβήθηκε στο τέλος του παιχνιδιού με την Τουρκία. Από την πλευρά του, ο τεχνικός των τούρκων, Ορχούν Ενέ παρουσιάστηκε απογοητευμένος από τα λάθη των παικτών του. Αναλυτικά τα όσα δήλωσαν:Βινσέντ Κολέτ: "Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι που πήραμε τη νίκη γιατί είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα για
την πρόκρισή μας στα προημιτελικά. Βέβαια, ένα λεπτό πριν το τέλος, όλα θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει. Είχαμε ένα προβάδισμα 15 πόντων στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως ήταν ένα ματς-έκπληξη και για τις δύο ομάδες, που παρουσιάστηκαν κουρασμένες."Χαλαρώσαμε στην τέταρτη περίοδο και όταν έπαιξε ζώνη η Τουρκία δεν μπορούσαμε να βάλουμε τα σουτ. Οταν χάσαμε 7-8 ελεύθερα σουτ, αρχίσαμε να φοβόμαστε. Ευτυχώς στο τέλους είχαμε καλό μομέντουμ".Ορχούν Ενέ: "Δεν παίξαμε καλά στην τρίτη περίοδο. Δεν έπρεπε να επιτρέψουμε να ανοίξει τόσο πολύ το παιχνίδι. Κάναμε αρκετά λάθη."Η Γαλλία είναι καλή ομάδα. Εχουν καλό μομέντουμ αφού έχουν κερδίσει όλα τους τα παιχνίδια στο τουρνουά. Ομως θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα".Πλήγμα με ΖελαμπάλΕν τω μεταξύ, ο Μικαέλ Ζελαμπάλ θα χάσει το υπόλοιπο του τουρνουά, λόγω ενός τραυματισμού στον αστράγαλο, που θα τον κρατήσει εκτός παρκέ.