Κηδεία στο Ολίμπικο, 2-1 η Κάλιαρι τη Ρόμα!

Απώλεια με το "καλημέρα" στο Campionato για τη Ρόμα, που ηττήθηκε 1-2 από την Κάλιαρι στο Ολίμπικο. Διπλό στο Λέτσε η Ουντινέζε, με το δεξί ξεκίνησε και η Φιορεντίνα. Στο Ολίμπικο, η Κάλιαρι πέτυχε την έκπληξη της αγωνιστικής, επικρατώντας 2-0 της Ρόμα. Η ομάδα της Σαρδηνίας προηγήθηκε με γκολ του Ντανιέλε Κόντι στο 68'. Ενα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο νεοαποκτηθείς Ανχελ, κάνοντας έτσι ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ
Καμπίρ έγραψε τον επίλογο στον θρίαμβο της Κάλιαρι. Ο Ντε Ρόσι απλώς μείωσε στο τελικό 1-2 στο 90+6.Αντίθετα, η Ουντινέζε δεν είχε πρόβλημα να μπει με το δεξί στη σεζόν και μάλιστα σε μία έδρα που πέρσι είχε χάσει. Η ομάδα του Ούντινε νίκησε 2-0 τη Λέτσε στο Via del Mare, με τέρματα των Μπάστα κλαι Ντι Νατάλε. Νίκη και για τη Φιορεντίνα, 2-0 την Μπολόνια με τους Τζιλαρντίνο και Σέρσι να "καθαρίζουν".Η νεοφώτιστη Νοβάρα έδειξε πως θα αποτελέσει σκληρό καρύδι, παίρνοντας παλικαρίσια ισοπαλία 2-2 στη Βερόνα απέναντι στην Κιέβο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι -εκμεταλλευόμενοι και την κόκκινη κάρτα του Σάρντο- ισοφάρισαν σε 2-2.Ισόπαλο με το ίδιο σκορ έληξε και το ματς της Τζένοα με την Αταλάντα, ενώ στο 0-0 έμειναν Κατάνια και Σιένα.