Κι άλλο στραπάτσο για Ιντερ, διπλό για Νάπολι

Το πάθημα από την Νοβάρα την προηγούμενη αγωνιστική, φαίνεται πως δεν έγινε μάθημα στην Ιντερ, η οποία γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Μεάτσα, με 0-3 από την Μπολόνια! Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ντι Βάιο, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα της ομάδας του.Η Μπολόνια άνοιξε το σκορ στο 37', με τον Ντι Βάιο, ενώ πριν προλάβει η Ιντερ να συνέλθει από το 0-1, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, ξανά από τον Ντι Βάιο, ένα λεπτό
αργότερα! Ετσι, ο έμπειρος επιθετικός, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, στο 38'!Η ομάδα του Ρανιέρι προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να πετύχει ένα γκολ, που θα την έβαζε εκ νέου στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 85', ο Ακουαφρέσκα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Μπολόνια, γράφοντας το τελικό 3-0 για τους φιλοξενούμενους.Στο άλλο ματς της Παρασκευής (17/2), η Νάπολι πέρασε σαν σίφουνας από το Αρτέμιο Φράνκι, επικρατώντας με 3-0 της Φιορεντίνα, με τον Καβάνι να πετυχαίνει δύο γκολ. Μόλις στο 3', ο ουρουγουανός άνοιξε το σκορ για τους παρτενοπέι, με το 1-0 υπέρ της Νάπολι να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Στο 55', ο Καβάνι ξαναχτύπησε και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό 3-0 για την Νάπολι, διαμόρφωσε ο Λαβέτσι, στις καθυστερήσεις του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:Παρασκευή (17/2)Ιντερ - Μπολόνια 0-3 (37', 38' Ντι Βάιο, 85' Ακουαφρέσκα)   Φιορεντίνα - Νάπολι 0-3 (3', 55' Καβάνι, 90'+1' Λαβέτσι)Σάββατο (18/2)21:45GR Γιουβέντους - Κατάνια  Κυριακή (19/2)13:30GR Λέτσε - Σιένα  16:00GR Ρόμα - Πάρμα  16:00GR Νοβάρα - Αταλάντα  16:00GR Τζένοα - Κιέβο Βερόνα  16:00GR Τσεζένα - Μίλαν  21:45GR Παλέρμο - Λάτσιο  21:45GR Ουντινέζε - Κάλιαρι