Κερδισμένος ο Παναιτωλικός, "X" το ντέρμπι του Βόλου

21:55 5/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Παναιτωλικός ήταν ο κερδισμένος της 2ης αγωνιστικής των play offs της Super League, καθώς νίκησε 2-0 τον Ηρακλή στο Αγρίνιο και σε συνδυασμό με το 1-1 στο Ολυμπιακός Βόλου - Νίκη Βόλου, "έπιασε" τον Ολυμπιακό
στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας!► Η Βαθμολογία (2 αγωνιστικές)Παναιτωλικός 5 (3-1)Ολυμπιακός Βόλου 5 (2-1)Νίκη Βόλου 2 (2-2)Ηρακλής 1 (0-3)Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης με τον Κουτσοσπύρο, ο οποίος με κεφαλιά - ψαράκι, ύστερα από σέντρα του Καμαρά, έστειλε την μπαλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις ο Καμαρά από δημιουργός έγινε "εκτελεστής", διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής. Με το αποτέλεσμα αυτό, αν και ακόμα υπολείπονται τέσσερις αγωνιστικές, ο Ηρακλής βλέπει τις ελπίδες ανόδου να περιορίζονται σημαντικά, απέχοντας από την 1η θέση τέσσερις βαθμούς.Στο Πανθεσσαλικό, ο Ολυμπιακός Βόλου και Νίκη Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και χαμένο πέναλτι στο 43' κι ενώ είχε ήδη διαμορφωθεί το 1-1.Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός στο 19ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρέσκα από πλάγια θέση. Η μπάλα έσκασε μπροστά στον Βούρα και κατέληξε στην αριστερή του γωνιά για το 1-0.Η απάντηση της Νίκης ήρθε στο 36' με τον Κυριάκο να νικά από κοντά με πλασέ στην κίνηση τον Γκίτκο, γράφοντας το τελικό 1-1.Την Κυριακή (9/6) διεξάγονται οι αγώνες της 3ης αγωνιστικής, με τον Παναιτωλικό να υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι κορυφής και τη Νίκη Βόλου να παίζει στο Πανθεσσαλικό με τον Ηρακλή, σ' ένα ματς με χαρακτήρα τελικού και για τις δύο ομάδες.