Καζάζης: Ο... Βασιλιάς ζει!

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο... χαλαρό με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ (24/3), με τον Δημήτρη Καζάζη να στέλνει μήνυμα κούπας, λέγοντας "...Ο βασιλιάς ζει κι αύριο έχουμε συνέχεια"!"Ο βασιλιάς ζει κι αύριο έχουμε συνέχεια. Η τακτική μας ήταν να χαλάσουμε την υποδοχή του αντιπάλους μας και πήγαμε πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα στα δύο πρώτα σετ.
Στο τρίτο σετ, ίσως να χαλαρώσαμε λίγο, αλλά στα κρίσιμα σημεία ήμασταν πιο ψύχραιμοι και φθάσαμε στη νίκη", είπε χαρακτηριστικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού και στη συνέχεια έκανε ειδική αναφορά στον αρχηγό της ομάδας, Κώστα Χριστοφιδέλη."Ο Κώστας έκανε πολύ βρώμικη δουλειά, έχει την ποιότητα και την εμπειρία να ξεπεράσει έναν τραυματισμό. Είναι ο κορυφαίος ακραίος στην Ελλάδα, η ομάδα είναι πιο ήρεμη με αυτόν".Οσο για τον αντίπαλο (Φοίνικας ή Ηρακλής), είπε: "Δεν υπάρχει προτίμηση, γιατί δεν υποτιμούμε κανέναν. Εμείς θέλουμε να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι και να κερδίσουμε τον τίτλο".Από την πλευρά του, ο Νίκος Σμαραγδής ανέφερε: "Είχαμε κάνει πολύ καλή προετοιμασία, μπήκαμε αποφασιστικά στον αγώνα, πήραμε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ο Παμμβοχαϊκός αντέδρασε, αλλά δεν αφήσαμε περιθώρια να το κερδίσει. Ήταν καθαρά θέμα αποφασιστικότητας, δείξαμε ότι το θέλαμε πιο πολύ. Η νίκη ήταν έργο της ομάδας, δεν αντιμετωπίσαμε μόνο τον Γιοβάνοβιτς, αλλά όλους τους παίκτες του Παμβοχαϊκού. Πήραμε το Λιγκ Καπ, τώρα ήρθαμε στο Ρέθυμνο για το Κύπελλο".Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Μενέλαος Κοκκινάκης, δήλωσε: "Φανήκαμε δυνατοί. Πιέσαμε τον αντίπαλο στα αδύνατα του σημεία.Είχαμε θυμώσει για την ήττα με 3-0 στην έδρα του Παμβοχαϊκού αλλά δείξαμε ότι ο καλός Ολυμπιακός δεν χάνει από κανένα όταν παίζει σωστά και το αποδείξαμε σήμερα.Για τον τελικό: "Ο Ολυμπιακός όποιος και να είναι ο αντίπαλος θα προσπαθήσει να κερδίσει και να φέρει το κύπελλο στον Ολυμπιακό".