Καθάρισε την πρόκριση σε 10 λεπτά ο ΠΑΟΚ στο Ισραήλ

21:58 2/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη της τελευταίας στιγμής ο Γιώργος Δώνης στον καταρτισμό της ενδεκάδας του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, τους Ετό και Λίνο στα άκρα της άμυνας και τους Κουμάλο και Κατσικά στο κέντρο της. Οι Λάζαρ και Γκαρσία ήταν τα αμυντικά χαφ με τους Γεωργιάδη και Ρομπέρτ στα πλάγια και στην κορυφή ο Αθανασιάδης με τον Γιάννου σε σχηματισμό 4-4-2.Ο ΠΑΟΚ
ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο από την Μπνέι Γιεχούντα, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη, ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και αν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική πάσα σε 2-3 περιπτώσεις, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα γκολ. Από την άλλη, δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Ισραηλινούς που έδειχναν φοβισμένοι...Η Μπνέι Γιεχούντα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και σε δύο περιπτώσεις μέσα σε 4 λεπτά δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Δικεφάλου. Στο 53' και στο 57' με τον Μαρίνκοβιτς να αποφεύγει τον Κουμάλο, την πρώτη φορά σούταρε μόλις άουτ, ενώ στη δεύτερη χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια ο Γλύκος στην γωνία του και να αποσοβήσει τον κίνδυνο.Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε από αυτές τις δύο φάσεις, σοβαρεύτηκε και "καθάρισε" τη νίκη και την πρόκριση μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Στο 62' με ατομική ενέργεια και όμορφο σουτ με το εξωτερικό του Γεωργιάδη στην αντίθετη γωνία έκανε το 0-1 και στο 72', ύστερα από έξοχο συνδυασμό των Πέλκα-Ρομπέρ-Αθανασιάδη ο τελευταίος με πλασέ έγραψε το τελικό 0-2.Μπνέι Γιεχούντα: Αγιενούγκμπα, Αζούζ, Κοέν, Μόρι, Έντρι, Ιβασκεβίτσιους, Μενάσε (46' Αμπού Ζαΐντ), Ναούμ (66' Αγκάγιεφ), Γκαλβάν (81' Λεβί), Μαρίνκοβιτς,  Εντλόβου.ΠΑΟΚ: Γλύκος, Έτο, Λίνο, Κουμάλο, Κατσικάς, Γκαρσία, Λάζαρ (75' Κάτσε), Γεωργιάδης (82' Σαλπιγγίδης), Ρόμπερ, Αθανασιάδης, Γιάννου (71' Πέλκας).