Καραγκούνης και Βύντρα έχουν σκοράρει από 3 γκολ τα τελευταία χρόνια κόντρα στον ΠΑΟΚ

Δύο ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, βλέπουν ΠΑΟΚ και... αφηνιάζουν τα τελευταία 3,5 χρόνια, όντες οι πιο συνηθισμένοι σκόρερ εναντίον του Δικεφάλου του Βορρά στα μεταξύ τους ντέρμπι. Πιο συγκεκριμένα, ο Γιώργος Καραγκούνης και ο Λουκάς Βύντρα έχουν σκοράρει τα περισσότερα τέρματα (από 3) κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης
την τελευταία τριετία φορώντας τη φανέλα του Τριφυλλιού. Αμφότεροι θα ξεκινήσουν στην βασική ενδεκάδα των πρασίνων στον κυριακάτικο αγώνα και μένει να δούμε αν η παράδοση που έχουν δημιουργήσει θα συνεχιστεί... Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχει σκοράρει τρία γκολ κατά του ΠΑΟΚ τα 3,5 τελευταία χρόνια. Η αρχή έγινε τη σεζόν 2007-08, όταν με πέναλτι που κέρδισε ο Ρομέρο, ο "Κάρα" άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι με τον Δικέφαλο, που έληξε 2-0 (το άλλο γκολ ο Σαλπιγγίδης).Ο "τυπάρας" σκόραρε ξανά στις 10 Μαϊου του 2009 για τα play-off στο νικητήριο 0-1 στην Τούμπα, με ένα εκπληκτικό τέρμα στο 87ο λεπτό, κρεμώντας τον Χαλκιά.Το τρίτο του γκολ ήταν την ίδια περίοδο και πάλι για τα play-off στο νικηφόρο 4-1 του ΟΑΚΑ, με τον Καραγκούνη να ανοίγει το δρόμο για τη νίκη των πρασίνων (Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης και Πετρόπουλος τα υπόλοιπα τέρματα).Τρία γκολ κατά του Δικεφάλου του Βορρά έχει πετύχει και ο Λουκάς Βύντρα. Ο διεθνής μπακ ήταν ο σκόρερ των δύο εκ των τριών τερμάτων του Τριφυλλιού στο εμφατικό 3-0 επί του Δικεφάλου τη σεζόν 2008-09 στο ΟΑΚΑ, με τον Βαγγέλη Μάντζιο να πετυχαίνει το άλλο τέρμα.Ο Βύντρα χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό και στο φετινό παιχνίδι για τον α' γύρο του πρωταθλήματος, στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, όταν σκόραρε με μακρινό σουτ στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κρέσιτς.Τα ματς που έχει σκοράρει ο Καραγκούνης τα τελευταία 3,5 χρόνια:
29/9/07 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 2-0 Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (πρωτάθλημα)
10/5/09 ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-1 Καραγκούνης (play off)
24/5/09 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 4-1 Καραγκούνης, Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης, Πετρόπουλος (play off)Τα ματς που έχει σκοράρει ο Βύντρα:
08/02/09 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 3-0 Βύντρα (2), Μάντζιος (πρωτάθλημα)
16/10/10 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 1-0 Βύντρα