Και τώρα για την πρωτιά ο Παναθηναϊκός

23:52 9/2/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, ωστόσο δεν απειλήθηκε σοβαρά από την ομάδα του Σπάχια και έφτασε στην τρίτη της νίκη, σε τέσσερις αγώνες, στο Top 16. Πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Κώστας Τσαρτσαρής, που πέτυχε 21 πόντους, άξιοι συμπαραστάτες οι Μπατίστ, Διαμαντίδης και Βουγιούκας.Με όπλο την καλή τους άμυνα, οι πράσινοι δεν άφησαν διαδρόμους στην Φενέρ, στο ξεκίνημα του αγώνα και με τους Καϊμακόγλου, Σάτο να ηγούνται στην επίθεση, ξεκίνησαν με ένα 8-2 (3'). Στην συνέχεια, οι τούρκοι βελτίωσαν
την άμυνα τους, μπλόκαραν το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 7-3, μείωσαν στο καλάθι (9-11, 5').Σε εκείνο το σημείο, οι φωνές του Ομπράντοβιτς... ξύπνησαν τους γηπεδούχους. Οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν εκ νέου τα πατήματα τους στην άμυνα, εγκλώβισαν την ομάδα του Σπάχια και με τον Τσαρτσαρή να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 και πήρε διαφορά 12 πόντων (21-9, 8'). Παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, οι πράσινοι κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-13, 10').Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στην δεύτερη περίοδο. Με τρίποντο του εξαιρετικού Τσαρτσαρή (11 πόντοι, 100% ευστοχία) και καλάθι του Λόγκαν μετά από δικό του κλέψιμο, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 5-0 και ανέβασε γρήγορα την διαφορά του στους 16 (29-13, 11').Η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη του Παναθηναϊκού και πλησίασε στους 11, με ένα σερί 5-0 (18-29, 13'), αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς απάντησε με ένα δικό της 5-0 και επανέφερε την διαφορά στους 16 (34-18, 15'). Παρά τις προσπάθειες των Ούκιτς και Μπογκντάνοβιτς, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με +13 (40-27, 20').Ιδανικά ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για τους γηπεδούχους. Με πόντους των Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη, οι πράσινοι έτρεξαν ένα 5-0 και άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς από την Φενέρμπαχτσε, στους 18 (45-27, 22'). Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού, δεν πιεζόταν από την Φενέρ και διατηρούσε εύκολα ένα προβάδισμα ασφαλείας (53-34, 25').Η ομάδα του Σπάχια εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων στην συνέχεια, έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και έριξε την διαφορά στους 12 (43-55, 29'), με πρωταγωνιστή τον Ούκιτς. Με τρεις πόντους του Βουγιούκα, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (58-43, 30').Οι τούρκοι αιφνιδίασαν τους πράσινους, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Σαβάς, Τζέρελς και Μπογκντάνοβιτς έκαναν σερί 6-0 για την Φενέρ, η οποία μετά από πολύ ώρα, έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (49-58, 33'). Ωστόσο, η αντίδραση των παικτών του Ομπράντοβιτς στην πίεση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση.Οι Βουγιούκας, Γιασικεβίτσιους και Τσαρτσαρής ανέλαβαν δράση, οι πρωταθλητές Ευρώπης απάντησαν με ένα δικό τους 9-0 και ανέβασαν εκ νέου το προβάδισμα τους στους 18 (67-49, 35'). Για άλλη μία φορά, η ομάδα του Ομπράντοβιτς χαλάρωσε, επιτρέποντας στην Φενέρ να κάνει επιμέρους σκορ 11-2, να μειώσει στους 9 (60-69, 38') και να δώσει νέο ε