Κ-17: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

17:01 8/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Πρωταθλητής Ελλάδας στους Νέους (Κ-17) αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 5-2 του Παναθηναϊκού στον τελικό, που έγινε στο AEL FC Arena. Η ομάδα του τριφυλλιού προηγήθηκε 2-0, με τέρματα των Μαραθιανού (6`) και Ανδριόπουλου (14`), αλλά η
συνέχεια ανήκε στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι γύρισαν το παιχνίδι πριν το τέλος του ημιχρόνου.Ο Μπαντούνας μείωσε σε 1-2 στο 24` και τη σκυτάλη πήρε ο Λυκογιάννης, ο οποίος με τρία γκολ (36`, 45` και 57`), έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2) στον Ολυμπιακό.Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός από το 42` (κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2) αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Καστράτι, ο οποίος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Λυκογιάννη.Στο 73` επήλθε αριθμητική ισορροπία, καθώς αποβλήθηκε και ο Κρητικός του Ολυμπιακού.Οι ερυθρόλευκοι δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες να αυξήσουν το δείκτη του σκορ και τελικά κατάφεραν να κάνουν το 5-2 στο 86ο λεπτό, όταν ο Βέργος πέρασε και τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Αναγνωστόπουλο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.Το τέλος του αγώνα βρήκε τους πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αναγνωστόπουλος, Φαφούτης (82` Κρασώνης), Βόσδου, Ρισβάνης, Καστράτι, Ανδριόπουλος, Γκαμάλ, Δώνης, Μαραθιανός (68` Ντάγκρας), Σταματάκης (46` Ομεράι), ΓιαννιτσάνηςΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάντος, Μουσκάι, Σωτηράκος, Παπαδιώτης (62` Γεωργιάδης), Κρητικός, Διβανές, Γκίνο (89` Γιαννόπουλος), Ιωαννίδης (70` Βέργος), Βουτσιώτης (64` Γκόγκιτς), Λυκογιάννης (82` Κουκουράκης), Μπαντούνας