Ιβηρική υπόθεση τα ημιτελικά του Europa

00:07 6/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Τέσσερις ομάδες της Ιβηρικής χερσονήσου, τρεις από την Ισπανία και μία από την Πορτογαλία εξασφάλισαν τα εισιτήρια, που οδηγούν στους "4" του Europa League.Μπιλμπάο, Ατλέτικο και Σπόρτινγκ διατήρησαν το προβάδισμα, που πήραν από τα πρώτα παιχνίδια, ενώ η Βαλένθια δεν δυσκολεύτηκε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα.Βαλένθια-Αλκμααρ (1-2) 4-0Ενα γρήγορο γκολ έψαχνε
η Βαλένθια, δύο σημείωσε στο πρώτο 20λεπτο, βάζοντας γερές βάσεις πρόκρισης. "Κλειδί" για την επικράτηση ήταν ο κεντρικός αμυντικός Αντίλ Ραμί, ο οποίος με δύο γκολ από στημένες φάσεις έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στις "νυχτερίδες".Παρά τις προσπάθειές της, η Αλκμααρ δεν μπορούσε να σημείωσε το γκολ, που θα ισοφάριζε το ματς του πρώτου αγώνα και ο Χόρντι Αλμπα της έδωσε την χαριστική βολή στο 56', γράφοντας το 3-0. Ο Πάμπλο Ερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 80' και η Βαλένθια εξασφάλισε με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.Μπιλμπάο-Σάλκε (4-2) 2-2Ματσάρα έγινε στο "Σαν Μαμές" με την Σάλκε να προηγείται δύο φορές και να διατηρεί ελπίδες πρόκρισης, αλλά την Μπιλμπάο να έχει απαντήσεις και να κόβει τα φτερά των γερμανών.Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στο αρχικό σχήμα, η Σάλκε προηγήθηκε με τον Χούντελαρ (έφτασε τα 13 στη διοργάνωση) στο 29', αλλά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιμπάι Γκόμεζ ισοφάρισε. Στις αρχές της επανάληψης ο Ραούλ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τη γερμανική ομάδα, ωστόσο ο Σουσαέτα ισοφάρισε στο 55', γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα, που στέλνει φυσικά στα ημιτελικά την ομάδα των Μπιέλσα.Μέταλιστ-Σπόρτινγκ (1-2) 1-1Συγκλονιστικό παιχνίδι στην Ουκρανία, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να είναι τελικά αυτή, που πανηγυρίζει την πρόκριση. Οι πορτογάλοι, που είχαν κερδίσει 2-1 στη Λισαβόνα, προηγήθηκαν με τον Βόνσφίγκελ στο 44' (έφτασε τα 14 γκολ στη διοργάνωση), αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν.Η ομάδα, που απέκλεισε τον Ολυμπιακό στα τελευταία λεπτά της επανάληψης, λίγο έλειψε να επαναλάβει ανάλογο επίτευγμα. Ο Κριστάλντο ισοφάρισε στο 57' και οι ουκρανοί είχαν πάνω από μισή ώρα για να πετύχουν το γκολ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Την ευκαιρία την είχαν, ωστόσο ο Ξαβιέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρούι Πατρίτσιο από το σημείο του πέναλτι και το συγκρότημα του Ρικάρντο Σα Πίντο τσέκαρε το εισιτήριο για τους "4" του Europa.Ανόβερο-Ατλέτικο Μαδρίτης (1-2) 1-2Πανηγυρική πρόκριση για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που εξασφάλισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης με δύο νίκες. Οπως και στη Μαδρίτη, έτσι και στο Ανόβερο, οι ροχιμπλάνος κέρδισαν με 2-1, παγώνοντας τα όνειρα των γερμανών για την υπέρβαση.Η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με τον Αντριαν Λόπες στο 63', αλλά οι γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν στο 81' με τον Ντιούφ και έψαχναν ένα ακόμα γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση. Το γκολ όμως το πέτυχε ο Φαλκάο στο 87', που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Σιμεόνε.