Ηττα της Βαλένθια από Μπιλμπάο

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην 4η θέση της βαθμολογίας, έχασε η Βαλένθια, η οποία ηττήθηκε 1-0 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 27η αγωνιστική της Primera Division.Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στο Σαν Μαμές, πέτυχε στο 78ο λεπτό ο Μουνιαϊν, μετά από σέντρα του Τίνο Κόστα.Η Βαλένθια βγήκε όλη μπροστά για να φτάσει στην ισοφάριση και έκλεισε ασφυκτικά τους γηπεδούχους στα καρέ τους.Δημιούργησε
τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο 1-1, αλλά δεν τα κατάφερε, παρά την τεράστια ευκαιρία που έχασε στο 82ο λεπτό ο Σολδάδο, όταν η μπάλα χτύπησε στο γόνατό του και περάσε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Οραϊθόθ.Και στο 89' ο ίδιος παίκτης έχασε νέα ευκαιρία να χαρίσει το βαθμό στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.Με τη νίκη της αυτή, η Μπιλμπάο έφτασε τους 32 βαθμούς και μπορεί να είναι πλέον ήσυχη αναφορικά με το μέλλον της στην κατηγορία.Αντίθετα, η Βαλένθια υποχρεώθηκε στην 6η της ήττα σε 13 εκτός έδρας παιχνίδια.