Ηττα για Φιορεντίνα, διπλό - ανάσα για Ουντινέζε

21:01 1/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ηττημένη έφυγε από την Σαρδηνία η Φιορεντίνα, αφού έχασε με 0-1 από την Κάλιαρι στο Stadio Sant'Elia. Διπλό - ανάσα για την Ουντινέζε, που επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια στο Stadio Renato Dall'Ara, στους αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Serie A.Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Τζένοα, η Φιορεντίνα υπέστη δέυτερη συνεχόμενη απώλεια βαθμών, αφού ηττήθηκε με 0-1 από την Κάλιαρι στην Σαρδηνία και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Νάπολι στην τρίτη θέση, έστω
και με ένα παιχνίδι περισσότερο.Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή εμφάνιση των Βιόλα και έφτασαν στο τρίποντο. Στο 38', η Κάλιαρι κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ρονκάλια στον Σάου, με τον Πινίγια να ευστοχεί στην εκτέλεση στο 29' και να διαμορφώνει το τελικό 1-0.Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Ουντινέζε πέτυχε διπλό - ανάσα, επικρατώντας με 2-0 της Μπολόνια στο Stadio Renato Dall'Ara.Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 14', σε μαρκάρισμα του Πατσιέντσα στον Λατσάρι και άνοιξαν το σκορ στο 15', με τον Ντι Νατάλε να ευστοχεί στην εκτέλεση.Οι Ζέβρες είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην συνέχεια και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων "κλείδωσαν" το τρίποντο, με τον Λόπες να σκοράρει μετά από αντεπίθεση και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:Σάββατο (1/2)Κάλιαρι - Φιορεντίνα 1-0 (39' πέν. Πινίγια)Μπολόνια - Ουντινέζε 0-2 (15' πέν. Ντι Νατάλε, 90'+2' Λόπες)21:45 Μίλαν - Τορίνο     Κυριακή (2/2)13:30 Τζένοα - Σαμπντόρια     16:00 Σασουόλο - Ελλάς Βερόνα     16:00 Κατάνια - Λιβόρνο     16:00 Κιέβο Βερόνα - Λάτσιο     16:00 Αταλάντα - Νάπολι     16:00 Ρόμα - Πάρμα     21:45 Γιουβέντους - Ιντερ