Ηττα από Κίμκι και αποκλεισμός για Αρη

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να περιορίσει αμυντικά τους ποιοτικότερους παίκτες της ρωσικής ομάδας, με αποτέλεσμα να τεθεί εκτός αγώνα με το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.Ο Βεργίνης, οι 15/15 βολές και η κακή άμυναΟι συνθήκες ήταν τρομερά δυσμενείς, αλλά ο Αρης κοίταξε στα μάτια την Κίμκι στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Δημήτρη Βεργίνη να κάνει ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου σημείωσε 12 πόντους, τον Μπου Ντέιβις να «τελειώνει» αρκετές από τις
φάσεις που πήρε στη πλάτη του, ο Αρης προηγήθηκε με 11-16 (6'). Σε αυτό το διάστημα, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής χρησιμοποίησε τον Βεργίνη στη θέση «2», πράγμα που απέφερε καρπούς, δίχως να λείψουν όμως τα λάθη στην οργάνωση από τον Μαυραειδή. Βέβαια, το μόνιμο πρόβλημα για την ελληνική ομάδα ήταν η άμυνα.Οι Ρώσοι πλεονεκτούσαν στα ατομικά μαρκαρίσματα έχοντας πιο γρήγορους και ποιοτικούς παίκτες, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν. Κυρίως όμως, έπαιξαν σχεδόν στην εντέλεια το pick n' roll, γεγονός που τους επέτρεψε να έχουν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων (63%) στο τέλος του ημιχρόνου, επειδή εκτελούσαν κάτω από το καλάθι, είτε με τον Λόντσαρ (αρχικά), είτε με τον Ζουκανένκο.Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 22-22 και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η προσαρμογή της άμυνας της Κίμκι πάνω στον Βεργίνη, ανάγκασε τον Αλεξανδρή να αλλάξει τα πλάνα του. Είδε την ομάδα του να βγάζει pick n' roll ή ακόμη να περνάει σωστά τη μπάλα στον Μπόγρη, όμως ο τελευταίος δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες. Συν τοις άλλοις, η είσοδος του Κελάτι έδωσε στην Κίμκι το περιφερειακό σουτ που έλειπε στη ρωσική ομάδα που ξέφυγε με 35-28 (16').Ο Αρης βασίστηκε στην ικανότητα του να παίρνει φάουλ, αλλά και στην αποτελεσματικότητά του από τη γραμμή των βολών - είχε 15/15 στο πρώτο ημίχρονο - ενώ πήρε πόντους, ενέργεια και πολλά ριμπάουντ μέσω του Σέρχιο Κερούς. Ετσι μείωσε σε 37-34, κάπου εκεί όμως άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ. Δύο ατομικά λάθη στην άμυνα, δύο λάθη στην επίθεση και η Κίμκι ξέφυγε στο σκορ (44-34, 18:30). Χαρακτηριστικό της έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης της ομάδας στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν το καλάθι που δέχθηκε από τον Κουίν σε επίθεση δύο δευτερολέπτων το οποίο διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους (48-38).Τον σκότωσε ο ΠλάνινιτςΟ Αρης ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με άμυνα ζώνης, θέλοντας ουσιαστικά να περιορίσει την επιθετική δράση των Ρώσων. Και τουλάχιστον σε οργανωμένη άμυνα, το κατάφερε, αλλά πλήρωσε δύο πράγματα. Καταρχήν, τις αργές επιστροφές του που έδωσε στη Κίμκι τη δυνατότητα να φτάσει στο εύκολο καλάθι, αλλά και τη δράση του Ζόραν Πλάνινιτς.Ο Κροάτης πλέι μέικερ δεν είχε κανένα πρόβλημα τόσο απέναντι στον Βεργίνη, όσο και στον Κερούς και ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, όταν αυτή έφτασε στο + (59-44, 24'). Ο Αρης απάντησε με επιμέρους σκορ 6-1 (60-50, 26'), αλλά η Κίμκι και πάλι με τον Πλάνινιτς και τον Κελάτι ξέφυγε με 70-52, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 70-54, δίνοντας τυπικό χαρακτήρα στη τελευταία περίοδο, αφού