Ηττα - σοκ για την Τουρκία, 0-1 από το Αζερμπαϊτζάν. Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Γερμανία, 3-0 το Καζακστάν

Ηττα - σοκ γνώρισε η Τουρκία, που στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2012 την Τετάρτη (12/10) έχασε με 0-1 από το Αζερμπαϊτζάν εκτός έδρας! Δυσκολότερο βράδυ από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ πέρασε και η Γερμανία που κατάφερε, όμως, να κάμψει τελικά την αντίσταση του Καζακστάν, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 και κάνοντας το 4 στα 4 στον 1ο όμιλο. Εντυπωσιακή ισοπαλία για τις Νήσους Φερόε, 1-1 με τη Βόρεια Ιρλανδία.

1ος

όμιλοςΑζερμπαϊτζάν - Τουρκία: 1-0 (38` Φ. Σαντίγκοφ)Καζακστάν - Γερμανία: 0-3 (48` Κλόζε, 76` Γκόμεζ, 85` Ποντόλσκι)21:45GR Βέλγιο - ΑυστρίαΑν και δυσκολεύτηκε, η Γερμανία κατάφερε να κάνει το 4 στα 4 στον 1ο όμιλο, επικρατώντας με 3-0 του Καζακστάν εκτός έδρας.

Τα πάντσερ πίεσαν για το γκολ στο πρώτο ημίχρονο και είχαν και δοκάρι με τον Κεντίρα στο 42`, αλλά οι καζάκοι κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους. Ο Κλόζε κατάφερε τελικά να νικήσει τον Σιντέλνικοφ τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα ό