Ιστιοπλοϊα: Χρυσοί οι αφοί Καββά

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι αδελφοί Αλέξανδρος και Γιώργος Καββάς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας 420, που διεξήχθη στην Ταβίρα της Πορτογαλίας. Το ελληνικό πλήρωμα (Ναυτικός Όμιλος Ελλάδας) ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Φραγκίσκος Μπακατσιάς-Βαγγέλης Χριστόπουλος, οι οποίοι έχασαν το χάλκινο μετάλλιο, καθώς κατέλαβαν την τέταρτη θέση.Ακόμη, στην 19η θέση βρέθηκαν οι Μ. Καραγιάννης-Ζανετζιδάκης, στην 45η θέση οι Αλ. Αγγελόπουλος-Δ. Καραβάς, στην 59η οι
Ι. Ανδρέου-Κ. Μπάρτζης και στην 64η οι Κ. Ζωγράφος-Α. Παππάς. Στις γυναίκες, οι Κατερίνα και Σοφία Καϊτατζίδου πήραν την 10η θέση, οι Γ. Οτταβιάνι-Κυρ. Βρεττού την 36η και οι Ελ. Γεωργακοπούλου-Μ. Μωραϊτου την 41η.Στο μεταξύ, μετά από 4 ιστιοδρομίες, η Αθανασία Φακίδη βρίσκεται στην τρίτη θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Laser 4,7 νέων και νεανίδων, που διεξάγεται στο Σαν Φρανσίσκο των ΗΠΑ, ενώ η Βασιλεία Καραχάλιου κατέχει την 11η θέση σε σύνολο 51 σκαφών.Στην κατηγορία νέων (112 συμμετοχές), ο Ν. Θεοδωράκης είναι 55ος, ο Παν. Εφραιμίδης Συνοδινός 65ος, ο Ι. Παπαχρήστου 70ος, ο Αθ. Γκιόκας 76ος και ο Φίλ. Φλωρεντίν 112ος.Επιπρόσθετα, στην πρώτη οκτάδα της γενικής κατάταξης πλασαρίστηκαν τα δύο ελληνικά πληρώματα που έλαβαν μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 470 νέων-νεανίδων, το οποίο ολοκληρώθηκε στο Μέντεμπλικ της Ολλανδίας. Οι Βασ. Παπουτσόγλου-Ι. Ορφανός κατέκτησαν την 5η θέση και οι Σωτ. Τσάμης-Φαίδων Κούνας την 8η θέση, ενώ στις γυναίκες οι Δημ. Παγίδα-Δανάη Πάσχου πήραν την 20η θέση στον «χρυσό» στολίσκο και την 30η στη γενική.Τέλος, οι θέσεις των Ελλήνων ιστιοπλόων μετά από 8 ιστιοδρομίες στο Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Laser Radial Νέων-Νεανίδων, το οποίο διεξάγεται στην πόλη Λαροσέλ της Γαλλίας με τη συμμετοχή 270 αθλητών και 99 αθλητριών, έχουν ως εξής: 47ος Αλ. Σπάσος, 48ος Χαρ. Μαυρογιώργης, 73ος Ι. Μπεγίνας, 168ος Γ. Δημητρίου, 180ος Ι. Δέλλιος, 228ος Γ. Δαρεμάς. Στις γυναίκες, η Σοφία Σίνα και η Σταυρούλα Θεοχάρη βρίσκονται στην 43η θέση και η Στ. Θεοχάρη στην 51η.