Ισοπαλία στα Χανιά, προβάδισμα για Απόλλωνα

Πλατανιάς Χανίων και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο δημοτικό γήπεδο Περιβολιών, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την Β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Προβάδισμα για την ομάδα του Βοσνιάδη, ενόψει του επαναληπτικού της Ριζούπολης (30/10).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και απείλησαν πρώτοι μόλις στο 5', όταν το σουτ του Φαρινόλα πέρασε άουτ. Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 17' απείλησε ξανά, όταν ο Περιστερίδης μπλόκαρε το σουτ του Μίνγκα, ενώ στο 25' ο τερματοφύλακας του
Πλατανιά αντέδρασε θετικά σε σουτ του Μπάρκογλου. Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει η ομάδα του Βοσνιάδη, το πέτυχε το συγκρότημα του Ουζουνίδη. Στο 40', ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ, με τον Τόρες να νικάει με κεφαλιά τον Γουμάγια, μετά από σέντρα του Πόποβιτς.Ωστόσο, ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παντελιάδης νίκησε με κεφαλιά τον Περιστερίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μίνγκα και έκανε το 1-1.Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτετρο μέρος έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις στις δύο εστίες. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, όταν η κεφαλιά του Γουνδουλάκη στο 75' πέρασε άουτ.Ετσι, το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να έχει το προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, ενόψει του επαναληπτικού της Ριζούπολης.Πλατανιάς: Περιστερίδης, Ζουμπουλάκης, Δημήτρης, Φαϊσκα, Ιντζίδης, Σιώπης, Τετέ, Μπέλιτς (46' Κάταϊ), Πόποβιτς (46' Γουνδουλάκης), Ναζλίδης (60' Μπεριάν), Τόρες.Απόλλων Σ.: Γουμάγιας, Αργυρόπουλος, Παντελιάδης, Παπαζαχαρίας, Βέρτζος, Κόρμπος, Αλβάρεζ, Μίνγκας (70' Μπλάζεκ), Τσοκάνης (80' Ζουέλα), Μπάρκογλου (61' Τσεμπερίδης), Φαρινόλα.