Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Νέα Ζηλανδία και Σλοβακία, με την ομάδα του Χέμπερτ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις

Ιδιαίτερες συγκινήσεις έστω και... αργά επεφύλασσε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Νέα Ζηλανδία και τη Σλοβακία στο πλαίσιο του 6ου ομίλου. Σε άλλο ένα κακό ποιοτικά ματς, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάις βρισκόταν αγκαλιά με την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά το γκολ του Ριντ στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ανάγκασε τις δύο ομάδες να συμβιβαστούν με

έναν βαθμό και την απόλυτη ισορροπία στον όμιλο.

Οι παίκτες του Ρίκι Χέμπερτ μπήκαν με περισσότερη όρεξη, με τον Κίλεν να ανησυχεί δύο φορές την αντίπαλη άμυνα και τον Μούχα, αλλά η... έκρηξη δεν κράτησε για πολύ. Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν ρυθμό, με τους σλοβάκους να έχουν την ανούσια υπεροχή και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους μόνο χάρη στις εμπνεύσεις του Χάμσικ και του Βίτεκ.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Βάις μπήκαν φουριόζοι και στο 50ο λεπτό, ο Βίτεκ έστειλε με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Σέστακ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ σε τελική φάση Παγ