Η Ζενίτ επικράτησε με 3-2 της Χάιντουκ Σπλιτ στην Κροατία και πήρε την πρόκριση και την πρωτιά στον 7ο όμιλο όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ

Την πρόκριση στη φάση των 32 του Europa League, αλλά και την πρωτιά στον 7ο όμιλο όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ εξασφάλισε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που επικράτησε με 3-2 της Χάιντουκ Σπλιτ στην Κροατία. Πλέον η Ενωση που μοιράζεται τη 2η θέση με την Αντερλεχτ έχει την τύχη στα χέρια της,
δοκιμαζόμενη την ερχόμενη αγωνιστική στο Πόλιουντ, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τους... αδιάφορους ρώσους. Εδειξε ποιός είναι το αφεντικόΗ ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι θέλησε να δείξει από το πρώτο λεπτό ποιός είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι σφυροκοπούσαν τον Σούμπασιτς, κυρίως με τους Ανιούκοφ, Ροζίνα και Τομάσοφ, ενώ ο Σαρμπίνι ήταν ο πιο δραστήριος από πλευράς κροατών.Η επιμονή της Ζενίτ επιβραβεύτηκε στο 32ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα της Χάιντουκ δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα παρά την απόκρουση του Σούμπασιτς στην κεφαλιά του Μέιρα και ο Ιόνοφ που πήρε το ριμπάουντ έστειλε με συρτό σουτ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.Την... τέλειωσε από την ά