Η Ξάνθη υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

O Αντώνης Πετρόπουλος αντικατέστησε σχεδόν επάξια τον Τζιμπρίλ Σισέ βρίσκοντας δίχτυα στο πρώτο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ωστόσο οι πράσινοι προδόθηκαν για άλλη μια φορά από την... αχίλλειο πτέρνα τους που είναι η άμυνα, αφού πλήρωσαν μια στιγμή αδράνειας με την έναρξη της επανάληψης και έτσι η Skoda Ξάνθη έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την

άδεια Λεωφόρο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η οποία ξεκίνησε με το... αριστερό για τους περυσινούς νταμπλούχους. Οι ακρίτες είχαν σε καλή μέρα τον τερματοφύλακά τους, Γκσπούρνιγκ, που έσωσε αρκετές φορές την εστία του, ενώ από το τριφύλλι ξεχώρισαν οι Πετρόπουλος, Γκοβού και Λέτο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ και ο Καραγκούνης έδωσε ώθηση στο δεύτερο μέρος, δίχως όμως να φέρει αποτέλεσμα.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδεςΟ Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τους πράσινους με τον Τζόρβα κάτω από τα γκολπόστ, τους Σεϊταρίδη, Σπυρόπουλο στα δύο άκρα και τους Μπουμσόνγκ, Καντέ στόπερ. Οι Σιμάο, Κατσουράνης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Λέτο αρ