Η Βόλφσμπουργκ επιβλήθηκε της Χόφενχαϊμ με 4-0 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής

19:10 4/4/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στη Χόφενχαϊμ ξέσπασε για την ήττα από τη Φούλαμ με 1-2 για τα προημιτελικά του Europa League η Βόλφσμπουργκ. Οι λύκοι συνέτριψαν την ομάδα του Ραλφ Ράνγκνικ με 4-0 και μείωσε στο -5 από την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Εντιν Ντζέκο που πέτυχε δύο από τα τέσσερα τέρματα των

πρωταθλητών Γερμανίας και δημιούργησε το τρίτο.

Βόλφσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 4-0 (25’, 75’ Ντζέκο, 56’ Μπαρζάγκλι, 74’ Μισίμοβιτς)

Αν και οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν είχαν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες, η Βόλφσμπουργκ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 25ο λεπτό ο Γκέντνερ γέμισε για τον Ντζέκο, που νίκησε στον αέρα την άμυνα της Χόφενχαϊμ, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0. Οι παίκτες του Ράνγκνικ πίεσαν για την ισοφάριση αλλά τους έλειπε η τελική φάση, ενώ και ο Μπενάλιο βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα.

Εχοντας το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 56’ διπλασίασαν τα τέρματά τ