Η Βέροια 1-0 τον Λεβαδειακό

22:34 3/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Μάκη Χάβου έδειξε σε ένα ακόμη ματς καλά στοιχεία, όμως αυτή τη φορά δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων φιλικών, αφού εκτός από το γκολ του Ολαϊτάν στο 11ο λεπτό, δημιούργησε και έχασε αρκετές ακόμα ευκαιρίες.Στο 11’ οι Βεροιώτες άνοιξαν το σκορ, με τον Γεωργιάδη να βρίσκει με όμορφη βαθιά μπαλιά τον Μάικλ Ολαϊτάν, αυτός να κατεβάζει ωραία τη μπάλα και με άψογο πλασέ να τη στέλνει στα δίχτυα του Κυριακίδη!Στο 21’ ο Γεωργιάδης έκανε τη σέντρα όμως ο Λισγάρας έδιωξε σωτήρια προ του επερχόμενου Ιωάννου, ενώ στο
28’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά απειλητικά στα καρέ του Κοτταρίδη, όμως το διαγώνιο σουτ του Ροτζέριο Μάρτινς πέρασε λίγο άουτ.Η ομάδα της Λιβαδειάς ανέβασε στη συνέχεια την απόδοσή της και είχε δύο καλές στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως ο έμπειρος Δημήτρης Κοτταρίδης είπε εντυπωσιακά «όχι» στο κοντινό σουτ του Μουλόπουλου στο 37’ και στο δυνατό μακρινό σουτ του Κόρμπος ένα λεπτό αργότερα.Στο 52’ ο νεοαποκτηθέντας πορτογάλος Ζε Βιτόρ, που έδειξε καλά στοιχεία, έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της «Βασίλισσας», όταν δέχθηκε την όμορφη μπαλιά του Γκιγέρμε από αριστερά όμως σούταρε αρκετά μέτρα άουτ, ενώ στο 69’ το διαγώνιο σουτ του Καρλίνος δεν βρήκε στόχο.Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν τις προσπάθειες για το 2-0, όμως στο 79’ το σουτ του Μπαργκάν από καλή θέση πέρασε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι ισπανοί Καρλίνος – Γκιγέρμε συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος βρήκε τον Μάνο που από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.Τελευταία καλή στιγμή για τους Βεροιώτες ήταν στο 82’ με τον πολύ καλό για ένα ακόμη ματς Γκιγέρμε να βγάζει τον Μάνο μόνο απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως το νεαρό φορ της «Βασίλισσας» να σουτάρει άουτ.ΒΕΡΟΙΑ: Κοτταρίδης (46’ Καντιμοίρης), Γεωργιάδης (73’ Σκαθαρούδης), Σνάουτσνερ (46’ Αμαραντίδης), Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Γεωργέας (46’ Ζε Βίτορ), Καλτσάς (46’ Μπαργκάν), Μπελόν (65’ Καρλίνος), Ολαϊτάν (73’ Μάνος), Ιωάννου (46’ Γκιγέρμε).ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαχαίρας, Μεντί, Λισγάρας, Κουτσόπουλος, Ζησόπουλος, Κόρμπος, Ζαχούι, Ροτζέριο, Ακόστα, Μουλόπουλος.Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι Κασμερίδης, Κοτίτσας, Μίλιεβιτς, Νικολακάκης, Μπουντόπουλος, Ναπολεόνι, Ζανιάς, Μανωλάς, Γκριτζάκης.