Η Βαλένθια το τρίτο εισιτήριο, 77-59 την Εστουδιάντες

22:07 8/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Βαλένθια κέρδισε 77-59 την Εστουδιάντες και εξασφάλισε το τρίτο εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ισπανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μπιλμπάο-Γκραν ΚανάριαΕπιβάλλοντας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό της, η Βαλένθια δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να επικρατήσει της Εστουδιάντες με 77-59 και να προκριθεί στα ημιτελικά του Vopa Del Rey, όπως λέγεται το Κύπελλο Ισπανίας.Η Βαλένθια ξεκίνησε δυνατά
την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Εστουδιάντες. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το υπέρ της 15-13.Στη συνέχεια, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τη Βαλένθια να ανεβάζει την απόδοση της και να ξεφεύγει με 12 πόντους κόντρα στον σύλλογο της Μαδρίτης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 37-25.Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Περάσοβιτς δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 15 πόντους (56-41) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 77-59.Τα δεκάλεπτα: 15-13, 37-25, 56-41, 77-59.