Η Τσέλσι στους "8", 4-1 τη Νάπολι!

Και για να φτάσει το παιχνίδι στην παράταση χρειάστηκε να "μιλήσουν" όλες οι... παλιοσειρές της Τσέλσι. Στο 28' ο Ντιντιέ Ντρογκμπά με ασύλληπτη κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους άγγλους.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τζον Τέρι, με τον ίδιο τρόπο, έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στους "Μπλε".Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις 8 λεπτά, αφού στο 55' η πρόκριση... έφυγε από το Λονδίνο με προορισμό τη νοτιοδυτική Ιταλία. Ο Ινλέρ με άψογο κοντρόλ και "ξερό" δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσεχ, δίνοντας το έναυσμα στους 5.000 οπαδούς των παρτενοπέι
για ξέφρενους πανηγυρισμούς.Οσο δραστήρια ήταν η Νάπολι στο πρώτο ημίχρονο, τόσα νεκρά διαστήματα είχε στην επανάληψη, δίνοντας το δικαίωμα στην Τσέλσι να επισκέπτεται συχνά - πυκνά την περιοχή της. Στο 63' ο Ντε Σάνκτις οριζοντιώθηκε σε γυριστό σουτ του Ντρογκμπά και στο 75' ο Ντοσένα σταμάτησε με τον ίδιο τρόπο την κεφαλιά του Ιβάνοβιτς. Με το χέρι... Πέναλτι για την Τσέλσι, Λάμπαρντ και 3-1...Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα ημίωρο... Εκεί ο,τι απέτυχε να κάνει σε κενή εστία ο μέγας χασογκόλης -από τότε που έφυγε από τη Λίβερπουλ- Φερνάντο Τόρες, το έκανε στο τελευταίο λεπτό στο πρώτου ημιχρόνου ο Ιβάνοβιτς. Η μπάλα τού στρώθηκε... λουκούμι και με δυνατό σουτ έκανε το 4-1 για την αγγλική ομάδα, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.