Η Σίτι έκανε... πλάκα στη Γιουνάιτεντ!

"Γαλάζιο" βάφτηκε το Μάντσεστερ, με τη Σίτι να νικά 4-1 τη Γιουνάιτεντ στο "Etihad" στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στην Premier.Δύο γκολ ο Αγκουέρο, από ένα Τουρέ και Νασρί. Για τη Γιουνάιτεντ ο Ρούνεϊ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το γκολ της τιμής, μειώνοντας σε 1-4.Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, χάρη σε τέρμα του Αγκουέρο ύστερα από γύρισμα του Κολάροφ. Στο φινάλε του ημιχρόνου
ο Τουρέ έκανε το 2-0 με κεφαλιά.Η Σίτι μπήκε... αποφασισμένη να "τελειώσει" τη Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφερε, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πεντάλεπτο, στο 47' με τον Αγκουέρο και στο 50' με τον Νασρί.Ο Ρούνεϊ μείωσε σε 1-4 στο 85' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.Διπλό στο 90+2' και κορυφή η Τότεναμ!Στο άλλο απογευματινό ματς, η Τότεναμ με γκολ του Παουλίνιο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, νίκησε 1-0 την Κάρντιφ στην Ουαλία και "έπιασε" την Αρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας.Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής: ΣάββατοΝόριτς - Άστον Βίλα 0-1 (30' Κόζακ)Γουέστ Χαμ - Έβερτον 2-3 (31' Μόρισον, 76' πέν. Νόουμπλ / 62' και 83' Μπέινς, 85' Λουκακού)Νιούκαστλ - Χαλ 2-3 (10' και 44' Ρεμί / 26' Μπρέιντι, 48' Ελ Μοχαμαντί, 76' Αλούκο)Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 0-1 (53' Λόβρεν)Γουέστ Μπρομ - Σάντερλαντ 3-0 (20' Σεσενιό, 76' Ρίτζγουελ, 93' Αμαλφιτανό)Τσέλσι - Φούλαμ 2-0 (52' Οσκάρ, 84' Όμπι Μίκελ) ΚυριακήΆρσεναλ - Στόουκ 3-1 (5' Ράμσεϊ, 36' Μέρτεζακερ, 72' Σανιά / 26' Κάμερον)Κρίσταλ Πάλας - Σουόνσι 0-2 (2' Μίτσου, 48' Νέιθαν Ντάιερ)Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1 (16', 47' Αγκουέρο, 45'+1 Τουρέ, 50' Νασρί - 85΄Ρούνεϊ)Κάρντιφ - Τότεναμ 0-1 (90+2' Παουλίνιο)