Η Σεβίλη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Μαγιόρκα και ανέβηκε στην 5η θέση της Primera Division

Με γκολ του Ράκιτιτς στο 68ο λεπτό η Σεβίλη πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο ματς με τη Μαγιόρκα και προσπέρασε την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία λίγο νωρίτερα είχε ηττηθεί με 0-3 από την Ρεάλ Μαδρίτης. H Σεβίλη είχε μία καλή ευκαιρία να μείνει μόνη της στην θέση της Primera Division, αλλά δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στη Μαγιόρκα. Βρέθηκε, μάλιστα δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά τελικά πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με 2-2Μαγιόρκα ξεκίνησε από την αρχή πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού από το 16ο λεπτό, με γκολ του Ιενάγκα.Δεκαπέντε λεπτά αργότερα η Σεβίλη, όμως, έφερε το ματς στα ίσα, καθώς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νεγρέδο.Η χαρά των ανθρώπων της Σεβίλης, ωστόσο, δεν κράτησε για πολύ. Η Μαγιόρκα συνέχισε την καλή της εμφάνιση και ανταμείφθηκε με ένα ακόμη γκολ, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.Ο ΝτεΓκούζμαν σκόραρε στο 43ο λεπτό και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς.Η Σεβίλη, όμως, είχε μεγαλύτερη ανάγκη να πάρει έστω και έναν βαθμό από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς δεν ήθελε να χάσει την ευκαιρία για να ξεπεράσει την Αθλέτικ Μπιλμπάο.Τελικά, μπορεί να μην κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά τουλάχιστον μπόρεσε να ισοφαρίσει το ματς. Ο Ράκιτιτς σκόραρε για τη Σεβίλη στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης και έγραψε το τελικό 2-2, με το οποίο η Σεβίλη ανέβηκε μόνη στην θέση, έχοντας 46 βαθμούς, έναντι 45 της Μπιλμπάο.