Η Σαραγόσα επικράτησε με 2-1 της Χετάφε και ελπίζει στην παραμονή της στην Primera

Μία πολύτιμη νίκη στην μάχη που δίνει για παραμονή πανηγύρισε η Σαραγόσα, που επικράτησε με 2-1 της Χετάφε στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής της Primera Division. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ήθελαν περισσότερο το τρίποντο και μπήκαν πιο δυνατά, ενώ άνοιξαν από νωρίς το σκορ, με τον Πόνθιο να κάνει το 1-0 στο 13ο λεπτό.Στο 34` ο Μπερτόλο ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 ύστερα από συνεργασία με τον Ούτσε.Η Σαραγόσα
έψαξε και για το τρίτο γκολ στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά η Χετάφε ήταν αυτή που το πέτυχε τελικά με τον Κασκέρο να μειώνει σε 1-2 στην εκπνοή του πρώτου μέρους.Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και στην επανάληψη και το σφύριγμα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν την νίκη με 2-1, ενώ έφτασαν τους 33 βαθμούς, έναν λιγότερο από την Χετάφε, που επίσης παλεύει για την σωτηρία.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο (09/04)
Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Μαδρίτης: 0-3 (13`πέν., 53`πέν. Κακά, 69` Κριστιάνο Ρονάλντο)
Μπαρτσελόνα - Αλμερία: 3-1 (52`πέν., 90`+2` Μέσι, 63` Τιάγκο - 49` Κορόνα)
Μαγιόρκα - Σεβίλη: 2-2 (16` Ιενάγκα, 43` ΝτεΓκούζμαν - 31` πεν. Νεγρέδο, 68` Ράκιτιτς)Κυριακή (10/04)
Σπόρτινγκ Χιχόν - Οσασούνα: 1-0 (60` Mπαράλ)
Χέρκουλες - Εσπανιόλ: 0-0
Ράσινγκ Σανταντέρ - Λεβάντε: 1-1 (32`αυτ. Νάνο - 89` Ζόρντα)
Μάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 3-0 (12` Φιλίπε, 45` Σουάρεζ, 78` Αγκουέρο)
Βαλένθια - Βιγιαρεάλ: 5-0 (13`, 74` Σολδάδο, 55`, 72` Μάτα, 61` Μπανέγκα)Δευτέρα (10/04)
Σαραγόσα - Χετάφε: 2-1 (13` Πόνθιο, 34` Μπερτόλο - 45` Κασκέρο)