Η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Αχνας για τη 2η αγωνιστική

Το γκολ του Χοσέ Ρουέδα στο 70ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ομόνοια τη νίκη επί του Εθνικού Αχνας για τη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τάκη Λεμονή είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Νουρεντινόσκι. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να κάνουν το 1-0, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 29` όταν το σουτ του Γκέλσον

πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το τέρμα του Γιωργαλλίδη.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια βελτίωσε την εικόνα της και οργανώθηκε καλύτερα, δημιουργώντας αρκετές καλές φάσεις. Η πίεσή της απέδωσε καρπούς στο 70ο λεπτό, όταν ο Κωνσταντίνου γέμισε για τον Ρουέδα και αυτός με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:Σάββατο (11/09):Ομόνοια - Εθνικός Αχνας: 1-0 (70` Ρουέδα)19:00GR ΕΝΠ - ΑΠΟΕΛ20:00GR Απόλλων Λεμεσού - ΑΕΚ