Η Νιούκαστλ συνέτριψε τη Σάντερλαντ με 5-1

Στη Σάντερλαντ ξέσπασε για την ήττα με 0-4 από την Αρσεναλ και τον αποκλεισμό από το Carling Cup η Νιούκαστλ. Οι ανθρακωρύχοι συνέτριψαν την ομάδα του Στηβ Μπρους με 5-1 στο Σεντ Τζέιμς Παρκ και σκαρφάλωσαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Νόλαν, που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ δύο τέρματα πέτυχε ο Αμεόμπι. Νωρίτερα, Αστον Βίλα και Μπέρμιγχαμ έμειναν στο 0-0 στο Βίλα Παρκ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά
στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να καθαρίζουν ουσιαστικά το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Στο 26` ο Νόλαν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 34` ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στη Νιούκαστλ. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ονουόχα ανέτρεψε τον Γκουτιέρεζ και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αμεόμπι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Το έργο της Σάντερλαντ έγινε ακόμα δυσκολότερο μετά το 53`, όταν και έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπραμπλ. Στον αντίποδα,