Η Μαρσέιγ κατέκτησε το γαλλικό Σούπερ Καπ, 5-4 την Παρί Σ.Ζ. στα πέναλτι

Το πρώτο κύπελλο της φετινής σεζόν στη Γαλλία σήκωσε η Μαρσέιγ που επικράτησε με 5-4 της Παρί Σ.Ζ. στη διαδικασία των πέναλτι στον τελικό του εγχώριου Σούπερ Καπ που φέτος διεξήχθη στην Τυνησία.

Επειτα από 90 λεπτά χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες που άφησαν τις δύο ομάδες στο 0-0, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (σ.σ. δεν υπάρχει παράταση).

Ο Λουιντουλά έχασε το πρώτο, αλλά ο Κουπέ νίκησε τον Λούτσο Γκονζάλες,

διατηρώντας ισορροπία 4-4. Ο Ζιουλί αστόχησε στο πρώτο έξτρα πέναλτι και ο Σισέ σφράγισε τη νίκη και τον πρώτο τίτλο της σεζόν για την πρωταθλήτρια Γαλλίας.

Οι συνθέσεις των ομάδωνΜαρσέιγ: Μανταντά, Ταϊβό, Ντιαβαρά (45` Εντιαγέ), Αθπιλικουέτα, Χίλτον, Σισέ, Λούτσο Γκονζάλες, Καμπορέ, Βαλμπουενά (61` Μπεν Αρφά), Αγιέου (86` Γκναμπουγιού), Σαμασά

Παρί Σ.Ζ.: Κουπέ, Καμαρά, Σακχό, Αρμάν, Ζαλέ, Μακελελέ, Σεσενιόν (65` Ζιουλί), Μποντμέρ (77` Κλεμέν), Νενέ, Ερντίνγκ (82` Κέζμαν), Λουιντουλά