Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-0 της Νιούκαστλ στην πρεμιέρα της στην Premier League

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 3-0 της Νιούκαστλ στο Ολντ Τράφορντ στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η 1η αγωνιστική της νέας σεζόν.

Εντεκάδα από... τα παλιά εμπιστεύθηκε ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον για το πρώτο παιχνίδι της ομάδας του. Οι κόκκινοι διάβολοι είχαν την κατοχή της μπάλας και

τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος, ενώ οι φιλοξενούμενοι, που επέστρεψαν στα σαλόνια ύστερα από έναν χρόνο απουσίας, προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν τον Φαν ντερ Σαρ, αλλά τους έλειπε η τελική ευκαιρία.

Το σκορ για τη Γιουνάιτεντ άνοιξε ο Μπερμπάτοφ στο 33ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σκόουλς και με ένα χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στην εστία του Χάρπερ. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στο 42` με τον Φλέτσερ. Νάνι και Εβρά συνεργάστηκαν ωραία, γέμισαν από τα αριστερά, ο Ρούνεϊ άφησε για τον Φλέτσερ και αυτός έγραψε από