Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League

Την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση του Champions League πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι στον επαναληπτικό του... αγγλικού εμφυλίου των προημιτελικών και σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 από το πρώτο ματς τσέκαρε το εισιτήριο για τους 4. Μπορεί ο Τόρες να μην έχει βρει ακόμα τον δρόμο προς τα δίχτυα με
την φανέλα της Τσέλσι, ο Κάρλο Αντσελότι όμως τον εμπιστεύθηκε για το αρχικό σχήμα αφήνοντας εκτός 11άδας τον Ντρογκμπά, κάτι που όπως φάνηκε το πλήρωσε στην συνέχεια. Ο ισπανός άσος δεν κατάφερε για ένα ακόμα παιχνίδι να κάνει την διαφορά, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα σημαντικό κενό στην επιθετική γραμμή των λονδρέζων που καίγονταν για γκολ.Στον αντίποδα, οι κόκκινοι διάβολοι, έχοντας και το προβάδισμα του εκτός έδρας γκολ, παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί, καθώς απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Τσεχ.Πρόβα και... 1-0
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν για την Τσέλσι, όταν στο 15ο λεπτό ο Μαλουντά με ωραία ενέργεια έβγαλε για τον Λάμπαρντ, αυτός επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Φαν ντερ Σαρ έπεσε και μπλόκαρε.Ο Ερνάντες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 25`, ύστερα από σέντρα του Ρούνεϊ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο μεξικανός ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 43ο λεπτό όμως ο Τσιτσαρίτο ήταν πιο αποτελεσματικός και μετά την σέντρα του Γκιγκς έγραψε το 1-0 με κοντινή προβολή.Αλλαγή με Ντρογκμπά
Με την έναρξη της επανάληψης, ο Αντσελότι αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντρογκμπά, ο οποίος βοήθησε τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν ταχύτητα και να πλησιάσουν στην ισοφάριση, ενώ στο 56` έχασε και μεγάλη ευκαιρία.Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους λονδρέζους μετά το 70`, όταν ο Ραμίρες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Νάνι και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Τσέλσι κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης εφτά λεπτά αργότερα με τον Ντρογκμπά να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Εσιέν και να κάνει το 1-1.Αμεση απάντηση και πρόκριση!
Η χαρά των μπλε όμως διήρκησε μόνο για δευτερόλεπτα, καθώς η Γιουνάιτεντ έκανε το 2-1 στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Γκιγκς έβγαλε τον Παρκ μόνο του από αριστερά και εκείνος νίκησε τον Τσεχ, γράφοντας το 2-1 και επαναφέροντας τα χαμόγελα στο Ολντ Τράφορντ.Οι παίκτες του Αντσελότι δεν έδειχναν ικανοί να πετύχουν τα δύο γκολ που χρειάζονταν για να περάσουν στα τελευταία λεπτά και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Γιουνάιτεντ να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.Οι συνθέσεις των ομάδων:
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Ο`Σέι, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς, Νάνι (75` Βαλέντσια), Παρκ, Ρούνεϊ, ΕρνάντεςΤσέλσι (Κάρλο Αντσελότι): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Αλεξ (82` Φερέιρα), Τέρι, Κόουλ, Εσιέν, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Ανελκά (61` Καλού), Μαλουντά, Τόρες (46` Ντρογκμπά)