Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι τελικά η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι τελικά η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League. Οι ισραηλινοί ηττήθηκαν εκτός έδρας με 2-1 από την Μόγκρεν στον επαναληπτικό του β’ γύρου, αλλά η νίκη τους με 2-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, τους χάρισε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Από πολύ νωρίς πήρε το προβάδισμα στο σκορ η Μακάμπι και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό

με τον Μεντουντζανίν. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58` χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκλούσεβιτς, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 στο 80`, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τίποτα, όμως, δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και η Μακάμπι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τους πειραιώτες. Να θυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει αργότερα (21:30GR) την Μπρέσα στο Καραϊσκάκη, ενώ βρίσκεται με ενάμιση πόδι στον γ’ γύρο εξαιτίας του 5-0 από τον πρώτο αγώνα.