Η Μάιντς επικράτησε 1-0 της Γκλάντμπαχ εντός έδρας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη, πέτυχε την Παρασκευή (15/4) η Μάιντς, η οποία επικράτησε 1-0 της Γκλάντμπαχ εντός έδρας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga. Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 87` ο Σίρλε, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται από το 53` με δέκα παίκτες. Στην αντίπερα όχθη, σε δύσκολη
θέση συνεχίζει να βρίσκεται η Γκλάντμπαχ, η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Παρά τις προσπάθειες και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες και των δύο ομάδων, δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ, με τις Μάιντς και Γκλάντμπαχ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς να υπάρχει σκορ.Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε και με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 53`, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Χάνκε.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση τους και αναμείφθηκαν στο 87`, όταν ο Σίρλε, με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 1-0 για την Μάιντς.Στα λίγα λεπτά που απέμεναν, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα, με το 1-0 υπέρ της Μάιντς να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής: