Η Μ. Σίτι επικράτησε με 3-0 της Λίβερπουλ στο ματς που έριξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Premier League

Υστερα από πέντε χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτι έσπασε την... κατάρα και κέρδισε εντός έδρας τη Λίβερπουλ! Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησε με 3-0 στον αγώνα που έκλεισε τη 2η αγωνιστική της Premier League, με τον Τέβεζ να πετυχαίνει τα δύο από τα τρία τέρματα των πολιτών.

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από την πρεμιέρα έδειξε η Σίτι, που αγωνίστηκε χωρίς τους νεοαποκτηθέντες Μπαλοτέλι και Σίλβα, και σε αντίθεση με το παιχνίδι

με την Τότεναμ, έπαιξε επιθετικά και πήρε δίκαια το θετικό αποτέλεσμα, ενώ οι Reds κινήθηκαν σε πολύ ρηχά νερά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν στον Ρέινα ότι δεν θα έχει εύκολο βράδυ. Το σκορ άνοιξε ο Μπάρι με πλασέ στο 13ο λεπτό ύστερα από ωραία πάσα του Μίλνερ, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Σίτι. Η Λίβερπουλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και περιορίστηκε σε λίγες επιθετικές πρωτοβουλίες, σε αντίθεση με τους πολίτες που κυνήγησαν και δεύτε