Η Λιέτουβος Ρίτας συνέτριψε με 90-62 την Τσιμπόνα

Υπό το βλέμμα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους η Λιέτουβος Ρίτας σκόρπισε με 90-62 την Τσιμπόνα και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Ο Σάρας μπορεί να αγωνίστηκε μόλις 6 λεπτά με την νέα του ομάδα και να μην πέτυχε πόντο, ωστόσο φαίνεται πως ενέπνευσε τους συμπαίκτες του που παρουσίασαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση και διέλυσαν χωρίς την παραμικρή δυσκολία την αντίπαλό τους. Οι γηπεδούχοι είχαν από το πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι να κάνουν ό,τι θέλουν μέσα στο παρκέ. Στην αντίπερα όχθη η Τσιμπόνα παραμένει χωρίς νίκη και μετά το τέλος της 5ης αγωνιστικής δείχνοντας ένα άσχημο αγωνιστικό πρόσωπο.Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-29, 61-38,  90-62